۹  ایده  برای راه اندازی کسب و کارهای پر سود در حوزه کشاورزی

۹ ایده برای راه اندازی کسب و کارهای پر سود در حوزه کشاورزی

شاید شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که بدنبال راه اندازی کسب و کارهای پر سود در حوزه کشاورزی هستید اما نیاز به داشتن ایده برای آغاز می‌باشید. هر چند داشتن ایده اولین قدم در این میان محسوب می‌شود، اما باید دانست که آغاز یک کسب و کار هر چند کوچک نیاز به ارتقای مهارت، جمع آوری دانش لازم و سپس سنجش کامل ایده از لحاظ بازده اقتصادی دارد. بویژه در این راه شرکت در دوره های سازمان جهاد کشاورزی استان خود و همچنین سازمان فنی حرفه‌ای می‌تواند فعالیت تکمیلی مناسبی برایتان به حساب آید. ما در اینجا برای آشنایی شما و به قولی ایجاد جرقه اولیه فعالیت‌هایی که می‌توان در حوزه کشاورزی آغاز کرده و تا حدی به بازده مناسب آن ایمان داشت ، ۹ ایده را ارایه کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

۱-تولید کود آلی ورمی کمپوست

ورمی کمپوست یا کود آلی تهیه شده از کرم خاکی کاربرد بالایی در حوزه کشاورزی ارگانیک دارد. این ماده مغذی محلول در آب، ترکیبی از فضولات کرم و مواد آلی تجزیه شده به همراه اجساد کرم‌هاست که ارزش غذایی برای گیاهان دارد و همچنین عاملی برای نرم کنندگی خاک است. تولید ورمی کمپوست یک کسب و کار با سرمایه کم که بعنوان یک فعالیت کوچک پایدار در حوزه کشاورزی، انتخابی مناسب می‌باشد.

۲-تولید گل خشک

یکی از کسب و کارهای پر سود و پر بازده در حوزه پرورش گیاهان که شما از طریق آن می‌توانید درآمد خوبی را کسب کنید.  شما با تولید گل خشک محمدی و سایر گیاهان تزیینی و منحصر به فرد که هم ارزش غذایی و هم تزیینی دارند می‌توانید یک تولید کننده موفق باشید. به صورت خاص در مورد گل محمدی، ارزش اقتصادی  تولید هفت کیلوگرم  آن، معادل یک بشکه نفت است. تجارت گل خشک و صادرات آن در سال ۱۳۹۷ در کشور ما ۲۲ میلیون دلار بوده است.

۳-مزرعه ارگانیک

افزایش تقاضا برای محصولات ارگانیک رشد این کسب و کار را بدنبال داشته است. از آنجا که آگاهی مردم برای استفاده از مواد غذایی و کود فاقد مواد شیمیایی، سموم  افزایش یافته است، پرورش محصولات ارگانیک می‌تواند تقاضای مناسبی برای این موضوع باشد.

۴-پرورش قارچ خوراکی

با انجام این تجارت شما می‌توانید در عرض چند ماه سود خوبی کسب کنید. با سرمایه اندک و آگاهی از نحوه پرورش قارچ و شرکت در کلاس‌های مرتبط به راحتی می‌توانید یکی از کسب و کارهای پر سود حوزه کشاورزی را حتی در خانه راه‌اندازی کنید.

۵-پرورش حلزون

حلزون برای مصارف مختلف خوراکی، بهداشتی، تزیینی کاربرد فراوانی دارد.میزان پروتئین، آهن بالای گوشت حلزون و دارا بودن تقریبا تمام اسید آمینه‌های ضروری بدن حلزون را به غذایی مفید و البته گران قیمت و لذیذ در کشورهای مختلف به خصوص شرق آسیا تبدیل کرده است.  از ماده ژلاتینی حلزون در ساخت کرم‌های بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود و پوسته زیبای انواع خاص حلزون در فعالیت‌ها یهنری کاربرد فراوان دارد. البته پرورش حلزون به عنوان یکی از کسب و کارهای پر سود نیاز به دانش و آگاهی لازم و بروز دارد

 

۶-پرورش آفتابگردان

پرورش آفتابگردان برای استفاده از دانه‌های روغنی آن یک کسب و کار با سرمایه کم است که بازدهی مناسبی دارد. آمار نشان می دهد که کشور ما به خودکفایی در تولید دانه آفتابگردان رسیده است. هم اکنون روغن آفتابگردان ۱۴ درصد کل روغن جهان را به خود اختصاص داده است. از طرفی دانه های آفتابگردان نیز بعد از فراوری لازم، خوراکی غذایی محبوبی به شمار می‌رود. مدت کوتاه رشد گیاه در شرایط دیم به همراه توانایی کارکرد در شرایط مختلف آب و هوایی، این کسب و کار را به یک فعالیت کشاورزی مناسب تبدیل کرده است.

۷-پرورش زنبور عسل

این کسب و کار نیاز به نظارت دقیق روزانه بر فعالیت زنبورها دارد. پرورش زنبور عسل در نهایت برای فروش عسل و سایر محصولات نظیر موم، گرده گل و حتی زهر زنبور عسل انجام می‌شود. تقاضا برای عسل هر سال در حال افزایش است و به عنوان یک فعالیت با بازده مناسب می‌توان آنرا در رده کسب و کارها با سرمایه کم  به حساب آورد. طبق گفته کارافرینان فعال در این حوزه ۶۰ درصد عواید این کار سود خالص است.

۸-پرورش ماهی

پرورش ماهی در مخازن و حوضچه ها یک کسب و کار پر سود است که در هر زمان از سال قابل اجراست. این فعالیت به تکنیک‌های مدرن و سرمایه‌گذاری متوسط نیاز دارد. نکته جالب آن قابلیت پرورش ماهیان در مخازن تا زمانی است که برای فروش و بازاریابی آماده شده باشند. از طرفی پرورش ماهی به این شکل به حفظ اکوسیستم طبیعی کمک می‌کند.

 

۹-فروش گل

اگر دارای ارتباطات خوبی با پرورش دهندگان گل هستید، یکی از کسب و کارهای پر سود در حوزه کشاورزی فروش گل محسوب می‌شود که حتی به صورت آنلاین نیز قادر به انجام آن خواهید بود. کشور ما به دلیل دارا بودن اقلیم چهار فصل یکی از کشورهای مناسب برا ی پرورش انواع گل محسوب می‌شود. شما حتی می‌توانید با راه اندازی یک گلخانه خود به صورت شخصی نسبت به تولید گل و بعد از آن فروش محصولات خود اقدام کنید.