ویروس کرونا، فرصت طلایی برای تحقق به شعار “هر خانه یک کارخانه” !

ویروس کرونا، فرصت طلایی برای تحقق به شعار “هر خانه یک کارخانه” !

ویروس کرونا، فرصت طلایی برای تحقق به شعار “هر خانه یک کارخانه” !

با توجه به شرایط خاص بوجود آمده برای جهان با همه گیری ویروس کرونا و تاثیری که بر سبک زندگی بشر داشته است و نیاز به عدم خروج از منزل و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به نظر می‌رسد که برای کاهش اثرات سوء این شرایط ویژه بر اوضاع اقتصادی، باید هر چه سریع‌تر رویکرد خود را نسبت به مباحث کسب و کار نوآورانه و کارآفرینی در منزل تغییر داده و با پررنگ‌تر نمودن هر چه بیشتر نقش فناوری در کسب و کار خود، به افزایش درآمد خود و رشد اقتصاد کشور کمک کنیم. بدین منظور ابتدا به بحث کسب و کارهای کوچک و کارآفرینی در منزل پرداخته و پس از آن، مساله اهمیت تجهیز این کسب و کارها به فناوری و تاثیر کارآفرینی اینترنتی بر افزایش درآمدزایی در منزل و رونق اقتصادی و بهبود شرایط زندگی آحاد جامعه را بررسی می‌کنیم.

کارآفرینی در منزل و خلاقیت در مشاغل خانگی

 

آیا دوران سرمایه‌های اندک به سرآمده است؟

چندی پیش که به عادت صبحگاهی پدرم در حال گوش دادن به رادیو بودیم، از زبان یک کارشناس اقتصادی چنین شنیدم که دوران سرمایه‌های اندک و کسب و کارهای کوچک به سرآمده است. او افزود، اکنون دورانی است که باید سرمایه‌های کوچک روی هم انباشته شوند تا سرمایه بزرگ و قابل توجهی گرد آید که امکان راه اندازی کسب و کار موفقی وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت سرمایه‌های اندک محکوم به فنا و نابودی هستند.

قطعا این نگرش موافقین و مخالفینی دارد. موافقین این تفکر مثال های فراوانی برای شما خواهند آورد از کارگاه های کوچکی که در مقابل غول های رقیب توان ایستادگی نداشته و از پای درآمده اند. در مقابل مخالفین نیز مثال هایی خواهند داشت از افرادی که با کمترین سرمایه و نیروی کار در حال کسب روزی و حتی پیشرفت هستند. اما دلیل این تناقض در نگرش‌ها که هر دو نیز به ظاهر درست به نظر می آیند، چه می تواند باشد؟ چرا برخی کسب و کارهای کوچک رو به نابودی می روند و برخی دیگر رو به پیشرفت می گذارند. به نظر می رسد که پاسخ این پرسش را باید در دو مولفه مهم جستجو کرد:

 • خلاقیت در کسب و کار
 • نوآوری در کسب و کار

کسب و کار نوآورانه در دوران ویروس کرونا

قبل از پرداختن به ادامه بحث، باید دانست که خلاقیت و نوآوری چه تفاوتی با هم دارند؟ خلاقیت به مفهوم طرح دیدگاه‌های متفاوت و ارائه راهکارهای جدید و بدیع برای مسائل جاری است. اما نوآوری مرحله بعدی این روند است. برای داشتن یک کسب و کار نوآورنه باید قادر باشید راهکارهای خلاقانه خود را به مرحله عمل برسانید. در واقع خلاقیت در حوزه اندیشه و تفکر قرار می گیرد و نوآوری در حوزه اجرا و عمل. خلاقیتی که امکان عملیاتی شدن و اجرایی سازی نداشته باشد، به نوآوری ختم نمی شود. پس تفکر خلاقانه و نوآوری به مثابه دو بال برای رشد اقتصادی هستند.

حال باید دید این خلاقیت و نوآوری چگونه می تواند به کمک سرمایه‌های اندک آمده و سبب پیشرفت آن‌ها شود؟ پیش از پرداختن به نقش خلاقیت در کسب و کار و ارائه راهکارهایی برای داشتن یک کسب و کار نوآورانه، باید به این پرسش پاسخ داد که کسب و کارهای کوچک چه نقشی را می توانند در اقتصاد کلان یک کشور ایفا کنند؟ و اصلا چرا باید آن ها را از نابودی نجات داد؟

 

هر خانه یک کارخانه

بهترین نمونه برای به کارگیری موفقیت آمیز سرمایه‌های اندک، مشاغل خانگی هستند. یک شعار معروف در ترویج کسب و کارهای خانگی وجود دارد: «هر خانه یک کارخانه». شاید اکنون مشاغل خانگی یا همان کارآفرینی در منزل از نظر ما مساله جدی و قابل توجهی نباشد. شاید با خود بیندیشیم که برای رهایی از این بحران اقتصادی به راهکارهای بزرگتر و پیچیده تری نیاز داریم. اما جالب است که بدانید نگاه جهان به این مساله کاملا متفاوت است و بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان رشد و پیشرفت اقتصادی خود را مرهون مشاغل خانگی هستند.

می توان گفت که کارآفرینی در منزل بهترین راهکار برای مشارکت حداکثری آحاد مردم در اقتصاد و اشتغال به کار جوانانی است که با وجود داشتن تحصیلات و مهارت نتوانسته اند جذب سازمان ها و کارخانه‌های بزرگ شوند. در واقع مشاغل خانگی را می‌توان در حکم مویرگ‌های بدنه اقتصادی یک کشور دانست. تزریق سرمایه‌های اندک به بدنه اقتصادی کشور، جوانی و پویایی را برای آن به ارمغان خواهد آورد و موجب عدم وابستگی کشور به چندین کارخانه و صنعت خاص خواهد شد.

کسب و کارهای خانگی دارای مزایای فراوانی هستند:

 • افزایش رقابت و در نتیجه آن، کاهش قیمت و بالا بردن کیفیت
 • بی اثر نمودن محدودیت ها از جمله محدودیت های سنی، جسمی، جنسیتی، جغرافیایی
 • همکاری اعضای خانواده که می تواند منجر به همبستگی بیشتر در خانواده شود
 • حذف هزینه رفت و آمد و اجاره محل
 • کاهش فقر و کمک به توزیع عادلانه ثروت میان افراد جامعه
 • کاهش نرخ بیکاری بدون نیاز به سرمایه گذاری‌های عظیم دولتی

ویروس کرونا فرصتی برای تحقق به شعار "هر خانه یک کارخانه"

 

فناوری، سکوی پرتاب مشاغل خانگی

حال که به اهمیت مساله مشاغل خانگی پی بردیم، باید دید چگونه می توان زمینه پیشرفت روزافزون آن‌ها را فراهم آورد. اینجاست که باید به بررسی همان دو مولفه مورد اشاره در ابتدای مقاله بپردازیم: خلاقیت در کسب و کار و نوآوری در کسب و کار.

با گذر از عصر صنعت و ورود به عصر ارتباطات، باید دانست که اقتصاد دنیای امروز بر پایه خلاقیت، نوآوری و استفاده از دانش به ویژه دانش اطلاعات و ارتباطات استوار است. چنین اقتصادی را اقتصاد دانش محور یا اقتصاد دانش بنیان می نامند.

فناوری اطلاعات و در رأس آن اینترنت، شرایطی تازه را پدید آورده است که در آن، تولیدکنندگان، تامین کنندگان، فروشندگان و مشتریان و تقریباً همه عوامل دست اندرکار یک چرخه اقتصادی، قادرند در فضای مجازی مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند. البته این شرایط در واقع یک تیغه دولبه است چرا که اگر نتوانید همپای آن حرکت کنید، می تواند شما را از چرخه اقتصادی حذف کند، زیرا سرعت انتقال اطلاعات در جهان به قدری بالاست که هر ایده خلاقانه و کسب و کار نوآورانه‌ای به راحتی و به سرعت می تواند توسط دیگران کپی شده و امتیاز رقابتی خود را از دست بدهد. پس می بینیم که برای بقا در چنین بازار به شدت رقابتی، هیچ چیز به اندازه مجهز ساختن خود به سلاح فناوری نمی تواند برای شما مفید باشد.

توصیه بیل گیتس به صاحبان کسب و کار نوآورانه

امروزه دانش همچون کالایی عمومی در اختیار همگان قرار دارد. به راحتی و با استفاده از اینترنت می‌توانید بدون نیاز به خروج از منزل، هر مهارتی را که مایلید کسب نمایید و در هر فنی استاد شوید. فقط کافی است موتور جستجوی خود را باز نموده و مطلب مورد نظر را جستجو نمایید تا با هزاران مقاله و فایل صوتی و تصویری روبرو شوید که با کمترین هزینه و حتی گاهی به رایگان، مهارت موردنظر شما را آموزش می‌دهند. اگرچه می توان فناوری را خود یک نوآوری در نظر گرفت، اما در واقع فناوری مجموعه‌ ابزاری برای هموار نمودن مسیر به سوی نوآوری های بیشتر است. فناوری فرصتی استثنایی برای جبران عقب ماندگی کشورهای در حال توسعه برای ورود به دوران فراصنعتی و عصر اطلاعات محسوب می‌گردد.

کارآفرینی اینترنتی

از ابتدای تاریخ تا کنون، کارآفرینی همواره قلب تپنده اقتصاد بوده و هست اما در دوران کنونی، نحوه ظهور و بروز آن به شدت دستخوش تغییر شده است; خصوصا به فراخور نیازهای مربوط به کارآفرینی در منزل. بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات، دریچه‌ای نو را به روی کارآفرینی و اقتصاد گشوده است. اکنون اینترنت یکی از ابزار های کلیدی است که استفاده مناسب از آن می تواند هدف “هر خانه یک کارخانه” را به واقعیتی ملموس تبدیل کند. کسب و کارهایی با سرمایه اولیه بسیار اندک راه اندازی می شوند که سبب ایجاد ارزش افزوده شده و علاوه بر کسب منفعت برای خود فرد، سبب رشد و پیشرفت جامعه و کشور در حوزه اقتصادی می گردند.

با کارآفرینی اینترنتی، منافع زیادی نصیب فرد و جامعه می شود:

 • تبلیغات آسان، در دسترس و کم هزینه
 • کاهش هزینه‌های جاری و به تبع آن کاهش قیمت ها
 • رقابتی نمودن هر چه بیشتر بازار و به تبع آن افزایش کیفیت
 • کاهش رفت و آمد و استفاده بهینه از زمان
 • ارتباط مستقیم و بی واسطه با مشتریان و سهولت ارائه خدمات پس از فروش
 • گرفتن بازخورد از مشتریان که به ارتقای سطح کیفی کمک شایانی می‌کند
 • گسترش دامنه مخاطبین و سهولت جذب مشتریان جدید
 • امکان مقایسه قیمت ها فقط با چند کلیک ساده بدون نیاز به صرف وقت و انرژی زیاد

کارآفرینی در منزل و مشاغل خانگی

 

کرونا، تهدید یا فرصت؟

درست است که ویروس کرونا مصائب زیادی را برای جهان به ارمغان آورد و لطماتی را به اقتصاد کشورها وارد نمود اما در راستای مباحثی که تا کنون مطرح نمودیم، نباید از این مساله غافل شد که ویروس کرونا زمینه‌ای را برای رونق کسب و کارهای اینترنتی فراهم نمود؛ خصوصا در کشور ما که این مدل کسب و کارها کاملا نوپا بوده و تا حد زیادی مورد اعتماد آحاد جامعه نبودند.

شرایط فعلی جهان که هیچ یک از کارشناسان نیز پایان مشخصی را برای آن متصور نیستند، این مساله را به ما یادآوری نمود که باید با سرعت و همیت هر چه بیشتر خود را با فناوری‌ها و پیشرفت‌های روز دنیا هماهنگ سازیم. با وجود ویروس کرونا و اجبار به قرنطینه خانگی و عدم تمایل مردم برای حضور در اماکن عمومی، فرصت جدیدی پیش روی کسب و کارهای اینترنتی قرار گرفته است تا علاوه بر افرادی که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی می‌کنند، حتی افرادی که به واسطه شرایط موجود، کسب و کارشان در معرض خطر قرار گرفته است، می توانند با ورود به این حوزه، وضعیت اقتصادی خود و به تبع آن وضعیت جامعه را بهبود بخشند.

در شرایطی که هر از گاهی برای مقابله با شیوع بیش از حد ویروس کرونا، بازارها، آموزشگاه ها، سالن‌های ورزشی و… بالاجبار تعطیل می شوند، این سایت های اینترنتی و کارآفرینان شبکه‌های اجتماعی هستند که با ارائه خدمات متنوع از آموزش تا فروش کالا و خدمات، علاوه بر درآمدزایی برای خود، هم به حرکت هر چه روانتر چرخ اقتصاد کشور کمک نموده و هم نیازهای مردم را مرتفع ساخته و اسباب آرامش و آسودگی خیال آن‌ها را فراهم آورد.

کسب درآمد از مشاغل خانگی با شعار هر خانه یک کارخانه

 

جمع بندی و نتیجه گیری

افزایش جمعیت جهان و رو به کاهش گذاشتن منابع طبیعی، کشورهای جهان را به سمت بیشینه ساختن بهره وری و استفاده بهینه از منابع سوق داده است. اما برای یک کشور چه منبعی باارزش‌تر از منابع انسانی؟ به نظر می رسد که سرمایه گذاری بر منابع انسانی و مشارکت دادن تمام آحاد جامعه بهترین و موثرترین رویکرد برای پیش برد اهداف و برنامه‌های اقتصادی کشور باشد. جهش تولید، اقتصاد مقاومتی و موضوعاتی از این دست، جز با تلاش همه جانبه تمام افراد جامعه و تزریق بینش اقتصادی به روح خانواده‌ها قابل دستیابی نیست.

“هر خانه یک کارخانه” چیزی بیش از یک شعار است! کارآفرینی در منزل می‌تواند بهترین رویکرد برای افزایش کارآفرینی، کاهش نرخ بیکاری، بهبود شرایط اقتصادی خانواده و به تبع آن رشد اقتصادی جامعه، ارتقای تولیدات ملی و اعتلای جامعه باشد. در دوران کنونی کشور ما در حال گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن است و این بهترین فرصت برای به روزرسانی کسب و کارهای کوچک و تجهیز آن‌ها به فناوری‌های مدرن و نیز راه اندازی انواع کسب و کار نوآورانه با محوریت فناوری است. امروزه هر فرد با هر مهارت و دانشی که دارد می‌تواند به راحتی و بدون نیاز به داشتن سرمایه اولیه زیاد، وارد بازار کار شده و از اقیانوس عظیم فضای مجازی و بازار جهانی آن سهمی را برای خود کسب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *