نوآوری در مدل کسب و کار ، پنجره دنیای رقابتی

نوآوری در مدل کسب و کار ، پنجره دنیای رقابتی

 نوآوری در مدل کسب و کار ، پنجره دنیای رقابتی

بازار به سرعت در حال تغییر است؛ فناوری‌ها بصورت روزانه محیط کسب و کار را رقابتی می‌سازند و برای پایداری در چنین محیطی تنها نوآوری در محصول کفایت نمی‌کند. شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که مفهوم نوآوری در کسب و کار به کلیه اجزا تعمیم یافته است؛ یعنی مفهومی به نام : نوآوری در مدل کسب و کار. این مفهوم که مدت‌هاست جایگاه خود را در کسب و کارهای موفق پیدا کرده است، عامل اصلی مزیت رقابتی و عملکرد بالاتر و به عبارتی ایجاد ارزش جدید برای کارآفرینانی است که آینده نگری را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

درحقیقت جهانی‌سازی و حرکت به سمت فرایندهای کوتاه تولید همراه با اهمیت یافتن سرمایه‌های معنوی شرکت‌ها، مفاهیمی هستند که اهمیت بالای خود در روند شتابان نوآوری‌ها در جریان اقتصادی بنگاه‌ها نشان داده‌اند. کسب و کارها بدنبال حفظ ارزش‌های موجود خود و یا ایجاد ارزش بالاتر هستند، نکته‌ای که در قالب مدل کسب و کار نمود پیدا می‌کند. البته مدلی که بدنبال خلق ارزش برای کسب و کار باشد، مدلی متناسب با شرایط اقتصادی متغیر کنونی و ترسیم شده در جهت بهبود وضعیت رقابتی.

فعالیت‌های دنیای نوین کسب و کار ناشی از تغییر محیطی است که بنگاه‌ها در آن در حال فعالیت هستند، موضوعی با محوریت نوآوری مدل فعالیت کسب و کار که منتج از تغییر چندین عامل و در نهایت ایجاد ارزش جدید می‌شود.

مدل کسب و کار- اجزای مدل کسب و کار

مدل کسب وکار؛ اجزای اصلی و تشریح آن

در صورتی که بدنبال تحول، ایجاد ارزش جدید باشیم، اجزای اصلی مدل باید تحت تاثیر قرار گیرند. الکساندر استروالدر در کتاب کاربردی و مفید خود تحت عنوان “خلق مدل کسب وکار” ۹ جزء اصلی را در این مورد بیان می‌کند:

۱-بخش‌های مشتری: گروهی از محصولات و یا خدمات که برای مشتریان تولید ارزش می‌کند.

۲-ارزش‌های پیشنهادی: گروهی از محصولات و یا خدمات که برای مشتریان هدف تولید ارزش می‌کند

۳-کانال ها: روش‌های ارتباط با مشتری و ارایه ارزش به آنها

۴-نوع ارتباط با مشتری: ویژگی ارتباطی که کسب و کار با مشتریان خود برقرار می‌کند

۵-جریان درآمدی: میزان درآمد کسب و کار از هر بخش مشتریان

۶-منابع کلیدی: مهم‌ترین دارایی‌ها برای عملکرد مناسب کسب و کار

۷-فعالیت‌های کلیدی: مهم‌ترین فعالیت‌های مورد نیاز برای عملکرد بهتر و مناسب‌تر کسب و کار

۸-مشارکت کلیدی: شبکه تامین کنندگان و شرکایی که عملکرد صحیح مدل کسب و کار را موجب می‌شوند

۹-ساختار هزینه: هزینه‌هایی که اجرای مدل کسب و کار همراه خود دارد.

 

نوآوری مدل کسب و کار، به چه معناست؟

نوآوری در مدل کسب و کار نوعی باز مهندسی و بهینه‌سازی منابع در جهت کسب سود بیشتر است. فرایندی پویا که چندین عنصر اصلی در مدل را در بر می‌گیرد. در این میان ممکن است برخی عناصر نقش غالب را داشته باشند و برخی بعنوان اجزای ضروری محسوب نشوند. اما در این میان عوامل محرک بیرونی و درونی نقش دارند که توجه به آنها راهنمای تاثیرگذاری برای هدایت مناسب‌تر کسب و کار در راستای صحیح آن است:

 

عوامل محرک درونی نوآوری در مدل کسب و کار

در بین این عوامل، کارآفرین و مالک کسب و کار رتبه اول تاثیرگذاری را دارد. کارآفرین بعنوان تصمیم‌گیرنده اصلی و قلب کسب و کار بر اساس سطح دانش و پتانسیل خود روند نوآوری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او آغازگر این راه و مجری و هدایت کننده پرسنل در این مسیر است تا هر گونه نوآوری در اسرع وقت به ثمر نشیند.

در رتبه بعدی نیز سرمایه انسانی، ساختار سازمانی، فرهنگ سازمانی و نظام یک کسب و کار موثر در روند نوآوری هستند. پتانسیل‌هایی که وجود آنها عامل کسب مزیت رقابتی در موقعیت‌ها و شرایط مختلف است. بر این مبنا در صورتی که بدنبال نوآوری در مدل کسب و کار باشیم، این ساختار سرمایه‌ای ضروری است مورد باز مهندسی و بازنگری قرار گیرند.

 

عوامل محرک بیرونی نوآوری مدل کسب و کار؛

مواردی چون تقاضای بازار، تغییرات محیط کسب و کار، شرایط رقابتی از جمله عوامل بیرونی هستند که کسب و کار را در جهت نوآوری مستمر تحریک می‌کنند. در اینجا نوآوری مدل فعالیت کسب و کار، باید از عناصر و اجزای مختلف موجود خود استفاده نماید تا پاسخگوی تقاضا و شرایط متغیر بیرونی باشد. حتی در مواردی نیز تقاضایی جدید در بازار ایجاد نماید.

دیگر عامل محرک بیرونی پیشرفت فناوری است؛ نوآوری‌های فناورانه که مدل‌های کسب و کار جدیدی برای برطرف کردن نیاز مشتریان ارایه می دهد. شاید بارزترین آنها فناوری اینترنت و بدنبال آن توسعه رو به رشد و پدید آمدن کسب و کارهایی چون آمازون، گوگل و نمونه‌های مشابه است که منجر به پیدایش این ابرقدرت‌های دیجیتالی شده است. شاید نگاهی به ارزش پیشنهادی مدل کسب و کار آمازون دید شما در این خصوص را بازتر کند.

تغییرات و شرایط محیط اقتصادی نیز سومین عامل محرک است، زمانی که فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی در فضای رقابتی اعضای یک کسب و کار را به حرکت در این فضا هدایت می‌کند.

پیاده سازی در مدل کسب و کار- نوآوری در کسب و کار

پیاده‌سازی مفاهیم نوآوری مدل کسب و کار؛

اما آنچه فرای این مطالب تئوری نیازمند توجه ویژه است، نحوه پیاده‌سازی و اجرای نوآوری مدل کسب و کار و درگیر نشدن در ورطه تلاطم، تکرار و تقلید از سایر کسب و کارهاست. باید توجه داشت که هر کسب و کاری مسیر خود را می‌پیماید و با توجه به پتانسیل‌های موجود خود نیازمند حرکت و فعالیت به سمت نوآوری در اجزای مدل کسب و کار خود باید باشد. پس در انتهای مبحث پیشنهاداتی ارایه می‌شود که می‌تواند جهت‌گیری برای پیاده‌سازی موارد در این خصوص را مشخص سازد:

-رصد مداوم بازار بر اساس شرایط محیط اقتصادی و تقاضای رقابتی و سپس نوآوری و تغییر در اجزای کسب و کار بر این مبنا

– توجه و حساسیت نسبت به نوآوری‌های رقبا و دریافت اطلاعات و فرصت‌های موجود بر این مبنا

-توجه به فعالیت‌های تقاضا محور به منظور کسب ارزش

و اما پایان سخن توجه به این نکته که مطالب ارایه شده صرفا تلنگری برای کارآفرینان و مدیران کسب و کار بود که به ضرورت نوآوری در کسب و کار و مدل آن بویژه با توجه به شرایط اقتصادی کنونی توجه کنند. برداشتی آزاد از نتیجه مطالعات و تحقیقات انجام شده سایر پژوهشگران و محققان که جهت پیاده‌سازی نیازمند تعمق بیشتر و بهره‌گیری از مشاوران مجرب این حوزه است. همراهی ما با شما در این راستا افتخاری است که به هدفمان در جهت توسعه اشتغال پایدار  در کشور کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *