نوآوری، لازمه بقا و پایداری کسب و کار است

نوآوری، لازمه بقا و پایداری کسب و کار است

نوآوری، لازمه بقا و پایداری کسب و کار است

به نقل از گزارش گروه خبری نگاه ایرانیان Ivna؛ دکتر فدائی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بنیانگذار سازمان مردم نهاد حامیان اشتغال و کارآفرینی نت در خصوص کسب و کار و اهمیت کارآفرینی به خبرنگار ایونا گفت: برای داشتن کسب و کار پایدار و حفظ و توسعه سهم بازار ایده‌های نوآورانه ضرورتی اساسی و مهم است.
وی به با ذکر مثال خاطر نشان کرد: یکی از محصولات کشاورزی و معروف همدان سیر است. که اگر این محصول تبدیل به سیر قهوه ای یا سیاه شود، ارزش افزوده آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین؛ نیاز است برای هر کسب و کار یک نوآوری داشته باشیم تا محصول و خدمات ما را از رقبای خود متمایز سازد.
فدائی اضافه کرد: این نیازهای مشهود و نامشهود از جستجو در اینترنت حاصل نمی‌شود، برای قدم برداشتن در این مسیر شرکت‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به کسب و کارهای کوچک خانگی و روستایی ایده‌های نوآورانه ارائه می‌کنند تا بتوانند از پتانسیل‌های فردی خود و منطقه استفاده کنند تا محصولی با ویژگی خاص تولید و ارائه کنند. همچنین به طور مثال در کشور سالانه ۶۵هزار تن پشم گوسفند تولید می‌شود که بسیاری از روستائیان آن را آتش زده یا دور می‌ریزند. لیکن با یک فرآوری سالانه می توان به یک محصول تبدیل شود که یک کیلو از آن پشم معادل قیمتی یک میلیون و صد هزار تومان پیدا می‌کند.
وی تاکید کرد: لازمه بقا و پایداری هر کسب و کاری نوآوری است و در این راستا نیازمند آگاه بودن از سطح تکنولوژی، ذائقه مشتریان، داشتن سقف تولید و قیمت رقبا در بازار هستیم. در کشورهای دیگر شبکه ها بدین شکل عمل می کنند و تحقیقات بازار، نیازهای پنهان و آشکار را تشخیص داده و حسب حوزه های مشتریان هر کسب و کاری ایده های نوآورانه ارائه می دهند. بر همین اساس برای نخستین بار در کشور، این سیستم را راه اندازی کرده ایم و اکنون این حرکت از روستا و حاشیه شهرها آغاز شده است تا بتوانیم از این طریق با ایجاد کسب و کار در روستا از مهاجرت روستائیان به کلان شهرها جلوگیری کنیم و خوشبختانه به دستاوردهای بسیار خوبی نیز دست یافته ایم.
فدائی در ادامه گفت: بیکاری همه جا غوغا می کند لیکن ما می توانیم با استناد به مقوله های علمی و استفاده از پتانسیل فرد و منطقه کسب و کارهای نوآورانه ایی تحت عنوان هر خانه یک کارخانه راه اندازی کنیم.
وی همچنین گفت: متاسفانه سطح بینش اقتصادی در مسئولین کشور وجود ندارد. اشتغال در کشور صورت گرفته، لیکن این اشتغال برای کارمندان دولت انجام شده است.
فدائی در پایان گفت: متاسفانه بزرگترین آفت در کشور در حوزه درآمدزایی و اشتغال و راه اندازی کسب و کار نهادهای دولتی هستند.

سیده ایمان مسئله گو
پایگاه خبری نگاه ایرانیان- ایونانیوز