صنایع خورشیدی و یک دنیا فرصت اشتغال پنهان

صنایع خورشیدی و یک دنیا فرصت اشتغال پنهان

صنایع خورشیدی و یک دنیا فرصت اشتغال پنهان

در میان انرژیهای تجدید‌پذیر‌، انرژی خورشیدی مهمترین جایگاه را در شرایط اقلیمی ایران به خود اختصاص داده است. کشور ما که در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرار گرفته است. در منطقه‌ای واقع شده است که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین مناطق مختلف جهان در بالاترین رده ها قرار گرفته است. میزان تابش انرژی خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلووات ساعت بر متر مربع در سال تخمین زده شده است. این وضعیت جغرافیایی کشور به طور متوسط قابلیت تولید ۲۰۰۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع در سال را ایجاد می کند که این مقدار انرژی معادل ۶ میلیون بشکه نفت در روز است. پس به عنوان یک فرد آینده نگر بهتر است کمی تفکر بیشتر در زمینه فرصت اشتغال تجهیزات خورشیدی بیندازیم.

با توجه به اینکه کشور ما تقریباً دارای ۳۰۰ روز آفتابی بوده و از نظر مقدار دریافت این انرژی در ردیف بهترین کشورها به حساب می‌آید، استفاده از انرژی خورشیدی نه تنها ضروری است بلکه در آینده اجتناب ناپذیر است. بر این اساس در صورت توسعه صنایع مرتبط با انرژی خورشیدی بعنوان یک انرژی جایگزین، این صنایع می توانند در آینده فرصت اشتغال بسیاری در کشور فراهم نمایند.

کاربرد تجهیزات خورشیدی با توجه به وضعیت کنونی کشور در زمینه تامین منابع انرژی و قابلیت این انرژی در رفع بحرانهای موجود در آینده مسلما رونق بسیاری به بحث توسعه فرصت اشتغال در کشور با تمرکز بر این حوزه خواهد داشت. مشکلات زیست محیطی، مشکل تامین برق از منابع موجود، بحران کم آبی و تامین منابع گازی جهت گرمایش از جمله عمده ترین فرصت های پنهان اشتغال در حوزه صنایع خورشیدی در سالهای آتی خواهند بود.

تجهیزات خورشیدی-فرصت های شغلی

تجهیزات خورشیدی و فرصت اشتغال در تامین انرژی مصارف خانگی و کاهش آلودگی زیست محیطی

مصرف انرژیهای فسیلی در کشور هر ساله جهت تولید برق و مصارف گرمایشی افزایش می یابد بویژه در بخش خانگی و تجاری که با سهم حدود ۳۹ درصد از مصرف انرژی کشوربیشترین مصرف را به خود اختصاص داده است. ادامه روند افزایشی مصرف منابع کنونی انرژی در کشور، در آینده ای نه چندان دورکشور را با بحران شدیدی روبرو خواهند ساخت، لذا توجه به انرژیهای جایگزین بویژه با توجه به سیاستهای کنونی کشور در این خصوص و بحث بهینه سازی مصرف بازار مناسبی را در این زمینه برای تجهیزات خورشیدی در کشور ایجاد خواهد کرد. از سوی دیگر بحران آلودگی زیست محیطی از مهمترین مسائلی است که بطور حتم در آینده توجه مسئولان به برنامه ریزی در جهت کاهش مصرف سوختهای فسیلی را بخود مشغول خواهد ساخت.

این امر موجب می‌شود که علاوه بر  فرصت اشتغال که در زمینه تحقیق و توسعه و تولید محصول در این حوزه در سطوح کارشناسی و بازار این محصولات ایجاد می شود، زمینه ایجاد اشتغال برای تکنسین های این حوزه نیز ایجاد می‌شوند. طبق آمار موجود، بازای هر مگاوات برق خورشیدی نصب شده در جهان در سال گذشته میلادی حدود ۲۰ شغل در قالب تولیدکننده و ۱۳ نصاب ایجاد شده است. علاوه بر آن بازای هر شغل ایجاد شده توسط صنعت برق خورشیدی، بین ۸/۲-۸/۱ شغل در سایر بخش های اقتصادی ایجاد شده است.

تجهیزات خورشیدی و فرصت اشتغال در زمینه تامین آب شیرین مناطق مختلف کشور

معضل کمبود آب قابل شرب از جمله مسائلی است که بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران با آن دست به گریبانند. طبق آمار موجود، سرانه آب قابل دسترس در کشور حدود ۱۸۰۰ متر مکعب در سال برای هر فرد است که بر اساس پیش بینی ها در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۰۰۰ متر مکعب کاهش خواهد یافت. این رقم طبق استانداردهای جهانی وضعیتی بحرانی بحساب می آید. این امر در حالیست که بسیاری از نواحی کشور بویژه مناطق جنوبی کشور با سرانه آب ۱۰۰۰ متر مکعب در سال هم اکنون نیز در وضعیت بحرانی قرار دارد.

از سوی دیگر توزیع غیر یکنواخت آب در طول زمان و مکان، وجود بیشترین تقاضای آب در زمان وقوع کمترین بارندگی، عدم توازن بین عرضه و تقاضای آب و خصوصا افزایش تقاضای آب و محدودیت منابع آبی و در بعضی مکانها کاهش آن با تنزل کیفیت آب سفره های زیرزمینی به دلیل برداشت بیش از حد مجاز، پیشروی آبهای شور، دفع غیر صحیح فاضلابهای خانگی و پساب های صنعتی، بالا بودن هزینه های تامین آب جدید با رقابت شدید بین گروههای مصرف کننده آب بدلیل کم بودن منابع آبی، استفاده ناکارآمد از آب، اتلاف زیاد آب در بخش کشاورزی و مکانیزم قیمت گذاری ناکارآمد آب از مدیریت منابع آب کشور را پیچیده کرده است.

با این مشکلات، یکی از اهداف بلندمدت مدیریت راهبردی آب کشور تعادل برقرار کردن بین تقاضای آب و منابع آب موجود با کمترین هزینه ممکن می باشد. برای پاسخگویی به نیاز روز افزون تقاضای آب در کشور در نظر گرفتن راهبردهای صرفه جویی آب،  شیرین کردن آب های شور از جمله راهکارهایی است که نقش مهمی در مدیریت بهینه آب دارد. در این بین و به منظور کاهش هزینه های فرایند شیرین سازی آب بایستی از فرایندهایی استفاده کرد که از پتانسیل ها و منابع موجود در استانهای مختلف حداکثر استفاده را نمایند.

 بنابراین استفاده از پتانسیل  انرژی خورشیدی در  رفع و کاهش اثرات کم آبی در کشور و تامین آب شرب از منابع آب شور موجود در مناطق مختلف  می تواند بازار مناسبی بویژه در مناطق جنوبی کشور داشته باشد. وجود این بازار فرصت اشتغال در حوزه تحقیق و توسعه، تولید و فروش آب شیرین کن های خورشیدی در مقیاس بزرگ جهت شیرین کردن آب دریا با هزینه قابل رقابت با آب شیرین کن های معمولی و حتی آب شیرین کن های پرتابل خورشیدی جهت تامین آب افراد بصورت محلی را فراهم می آورد.

تجهیزات خورشیدی و فرصت اشتغال با هدف مدیریت منابع آب کشاورزی

بخش کشاورزی در ایران یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی می‌باشد و این در حالی است که کمبود آب اصلی‌ترین عامل محدود کننده تولید محصولات کشاورزی و غذایی می‌باشد. نتایج تحقیقات و مطالعات مختلف بیانگر آن است که در بخش کشاورزی کشور، آب به شکلهای مختلف و به میزان زیادی تلف می‌شود به نحوی که بازده کل آبیاری در کشور بین ۳۳ تا ۳۷% تغییر می‌نماید. یعنی حدود ۷۰% از منابع آب به صورت تبخیر، نفوذ عمقی، جریانات سطحی به زهکشها، و از طریق رودخانه‌هایی که به دریا ریخته و یا ازمرزهای کشور خارج می‌شوند تلف می‌گردد. بنابراین استفاده از سیستم هایی که در مدیریت بهینه منابع آب در این بخش نقش داشته باشند از اولویتهای اصلی سازمانهای متولی است. در این بین ضروری است سیستم هایی بکار برده شوند که کمترین وابستگی را به منابع انرژی نظیر برق داشته باشند تا دامنه کاربرد آنها در کلیه مناطق کشاورزی افزایش یابد و از این طریق بتوان بصورت موثرتری منابع آب کشاورزی را بهینه کرد. استفاده از تجهیزات کنترل کننده آبیاری که با استفاده از خورشید عمل می کنند از جمله این راهکارست که با توجه به وضع موجود منابع آبی در کشور می تواند بازار مناسبی در آینده برای فروش این محصولات ایجاد نماید.

تجهیزات خورشیدی-فرصت های شغلی

تجهیزات خورشیدی و فرصت اشتغال بازار آتی محصولات خشک کشاورزی

بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی، شیلاتی و دامی کشور به دلایل مختلفی درچرخه تولید تا مصرف دچار ضایعات می شوند. وضعیت موجود حاکی از آن است که متاسفانه متوسط ضایعات در کشور ما طبق برآورد کارشناسان امردر بخش های مختلف مذکور معادل ۵/۱۸ درصد است.

یکی از طرق برخورد با این معضل خشک کردن محصولات کشاورزی است که هم اکنون در مزارع و باغها به شیوه ای کاملا سنتی و بدون رعایت اصول بهداشتی صورت می گیرد. استفاده از  خشک کن های خورشیدی بدلیل سادگی، هزینه پایین خشک کن و انعطاف پذیری در بسیاری از نقاط کشور که از تابش مناسب خورشید برخوردارند، نقش قابل ملاحظه ای در سودآوری و توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی در کشور دارد. تولید محصولات خشک خورشیدی بعنوان یک فرصت خوداشتغالی برای کلیه افراد سرپرست خانوار و باغداران و کشاورزان می‌تواند درآمد قابل توجهی ایجاد نماید.

پایان کلام

کشور ما با وجود پتانسیل بالای انرژی خورشیدی، در حوزه توسعه این صنعت در ابتدای راه است و هر چند فعالیت هایی بعضا قابل توجه در حوزه تحقیق و توسعه و بعضا تولید محصولات مرتبط انجام پذیرفته ولی آنچنان که باید حق موضوع در این خصوص بجا نیامده است. ضرورت حمایت های بیشتر مسئولان از فعالیت های مختلف در این حوزه و بویژه کارآفرینان فعال صنایع خورشیدی ، فرهنگسازی بیشتر  و توسعه آموزش های مرتبط در سطوح مختلف مدتهاست که احساس می شود. آنچه بیش از پیش جلوه گر است، همتی مضاعف است که باید به انجام رسد.