شاید این هم پرسش شما در هنگام راه اندازی کسب و کار  باشد

شاید این هم پرسش شما در هنگام راه اندازی کسب و کار باشد

شاید این هم پرسش شما در هنگام راه اندازی کسب و کار باشد

شروع هر کاری با سختی و بعضا با ترس همراه است، در این مقاله چندین پرسش و پاسخ  در خصوص راه اندازی کسب و کار بر گرفته از کتاب “هنر آغاز کسب و کار” نوشته گ.کاوازاکی را برای افرادی که در مقطع تصمیم گیری در این حوزه هستند ارایه شده است. نکاتی که ممکن است پرسش شما هم باشد.

پرسش: اعتراف می‌کنم؛ من می‌ترسم. من نمی‌توان شغلی را که دارم، بعد از اخراج شدن پیدا کنم. آیا این نشانه این است که من آنچه برای موفقیت لازم است را ندارم؟

پاسخ: طبیعی است که بترسید. اصلا اگر در چنین شرایطی نترسید، عجیب است. ترس شما نشانه این نیست که امکانات مناسب را ندارید. در ابتدا هر کارآفرینی می‌ترسد. شما می‌توانید این ترس را بوسیله وارد شدن به تجارت و ایجاد پیشرفت‌های هر روزه کاهش دهید. یک روز از خواب بیدار خواهید شد و خواهید دید که از هیچ چیزی نمی‌ترسید. یا حداقل ترس جدیدی ندارید.

پرسش: آیا باید ایده‌های خودم را با همه تقسیم کنم؟

پاسخ: تنها کسی که از یک کارآفرین ترسو بدتر است، کارآفرین ترسویی است که با خودش صحبت می‌کند! وقتی آزادانه در مورد ایده‌تان بحث می‌کنید، چیزهای زیادی برای بدست آوردن، بازخورد، ارتباطات و درهای باز شده وجود دارد. پس فرصت صحبت و مشاوره با افراد با تجربه را از دست ندهید.

پرسش: قبل از راه اندازی کسب و کار تا چه حد باید در مورد آنچه که می‌خواهم انجام دهم با دیگران صحبت کنم؟

پاسخ: صادقانه شروع کنید. با انجام این کار شما دائما ایده خود را عمیق‌تر می‌سازید. هر چه با افراد با تجربه بیشتری صحبت کنید، ایده شما غنی‌تر خواهد شد. اگر تازه در آغاز راه هستید می‌بینید که این مسیر چقدر باریک است  و توجه به تجارب افرادی که این مسیر را پیموده اند تا چه اندازه می تواند زمان و هزینه های شما بابت انجام ریسک فعالیت را کاهش دهد

پرسش: من گمان می‌کنم که ایده بزرگی دارم، اما سوابق فعالیت تجاری ندارم. حالا چه کار باید بکنم؟

پاسخ: اگر تمام کارهایی که انجام داده‌اید با یک ایده بزرگ آمده باشند، مانند سیستم عامل کامپیوتری که سریع، ظریف و بدون اشکال عمل می‌کند، اما شما قادر به پیاده‌سازی آن نیستید، پس هیچ چیزی ندارید. در این مورد زمان دیگران را تا وقتی که شخصی را برای انجام آن کار پیدا کنید، هدر ندهید.

کسب و کار- راه اندازی کسب و کار

پرسش: آیا در راه اندازی کسب و کار به وب سایت نیاز دارم؟

پاسخ: بله. به خصوص اگر قصد افزایش سرمایه، خدمت به تعداد زیادی از مشتریان، و دستیابی به نقدینگی را داشته باشد. وب سایت شما باید این امکان را فراهم کند که مشتریان، شرکا و سرمایه‌گذاران از همان ابتدا به وب سایت شما دسترسی داشته باشند.

پرسش: آیا باید نگران این موضوع باشم که تجارت من با استفاده از کارت‌های ویزیت، سربرگ‌ها مثل یک تجارت واقعی به نظر برسد؟

پاسخ: کارت‌های ویزیت و سربرگ‌ها فورا تهیه می‌شوند. بر روی این موضوع سرمایه‌گذاری کنید و یک طراحی حرفه‌ای از آن داشته باشید. در غیر اینصورت اصلا آنها را تهیه نکنید.

پرسش: چگونه می‌توانم طرح کسب و کار خود را برای ارایه به سرمایه‌گذار برجسته کنم؟

پاسخ: چهار راه برای برجسته و ممتاز کردن طرحتان وجود دارد. اول: برای توجه سرمایه گذار منابع ارجاع قابل باور بیاورید. دوم: لیستی از مشتریان تهیه کنید که سرمایه‌گذار بتواند با آنها در مورد میزان نیاز بازار به محصول شما و یا میزان استفاده از آنها در حال حاضر بحث و گفتگو کند. سوم: اطمینان پیدا کنید که طرح از دانش دنیای واقعی در مورد تجربه بازار الهام گرفته شده است. چهارم: از نمودارها و اشکال برا ی توضیح نکات پیچیده استفاده کنید.

پرسش: من با بهترین دوستم کار می‌کنم. آیا در راه اندازی کسب و کار واقعا به یک قرارداد قانونی احتیاج دارم؟

پاسخ: بله. مسلما زمان تغییر می‌کند. آدم‌ها عوض می‌شوند و سازمان‌ها تغییر می‌یابند. ممکن است این کار سخت و ناشایست بنظر برسد، اما شما باید این کار را انجام دهید. این قرارداد قانونی ممکن است تبدیل به بهترین چیز برا یدوستی شما و شرکت شما شود.

پرسش: اگر شرکای قراردادی‌ام وابسته به سازمانی بزرگتر، سازمان یافته‌تر و سرمایه‌دارتر از شرکت من باشند، چطور باید از مورد سوء استفاده قرار گرفتن توسط آنها جلوگیری کنم؟

پاسخ: هرگز تصور نکنید که چنین شراکتی با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد و یا لااقل طوری رفتار نکنید که بنظر برسد چنین تصوری دارید. با یک رویکرد برد-برد وارد این رابطه  شراکتی شوید.

کسب و کار-راه اندازی کسب و کار

پرسش: اگر پس از راه اندازی کسب و کار شراکت ما هیچ پیشرفتی نداشت و بنظر می‌رسید که راه به جایی نمی‌برد، آیا لازم است که وقت و هزینه بیشتری صرف کنیم تا کار به نتیجه برسد یا اینکه باید این شراکت را منحل کنیم؟

پاسخ: یک ضرب المثل است که می‌گوید: هیچ چیز به اندازه جلوگیری از متعفن شدن یک جسد به تلاش قهرمانانه نیاز ندارد و در عین حال هیچ چیز نیز بی فایده‌تر از این کار نیست. انرژی خود را صرف شراکت‌های پویا کنید ، شراکت‌هایی که نویدهای بزرگتری به شما بدهند. اما پیش از ورود به روابط شراکتی جدید، بررسی کنید که ظراکت‌های قبلی چرا به نتیجه نرسیدند.