زندگینامه بابک بختیاری – کارآفرین نمونه کشور و بنیانگذار برند آیس پک

زندگینامه بابک بختیاری – کارآفرین نمونه کشور و بنیانگذار برند آیس پک

زندگینامه بابک بختیاری – کارآفرین نمونه کشور و بنیانگذار برند آیس پک

در این مقاله میخواهیم به زندگینامه بابک بختیاری، یکی از بزرگترین کارآفرینان کشور بپردازیم. شخصی که برای اولین بار مدل فرنچایز را در ایران بومی سازی کرد. کارآفرینی که ده ها برند بزرگ از جمله آیس پک را در کشور تاسیس کرد، برند هایی که نامشان به گوش همه ما آشناست. بابک بختیاری در سال ۱۳۵۷ در تهران متولد شد. او از کودکی به کسب درآمد و استقلال مالی علاقه ی بسیار داشت و به همین دلیل از ۷ سالگی به دور از چشم پدر و مادرش با پول تو جیبی خود آدامس، کیک و شکلات میخرید و جلوی ورودی استخر نزدیک محله می فروخت! در ۱۴ سالگی پدرش ورشکست شد و آن ها مجبور شدند به منزل مادربزرگشان نقل مکان کنند و بابک وقتی شرایط را دید صبح ها به مدرسه ساندویچ میبرد تا به همکلاسی هایش بفروشد و پول تو جیبی خود را تامین کند.

آغاز فعالیت بابک بختیاری

در زندگینامه بابک بختیاری مشاهده می کنیم که او اولین کسب و کار خودش را در سال ۱۳۷۶ با فروش لوازم منزل شروع کرد. او با سرمایه ای در حدود ۲ میلیون توانست یک پیکان بخرد و هم برای رفتن به دانشگاه استفاده میکرد و هم با آن در تهران مسافرکشی میکرد. با وجود آنکه از طریق این کار روزی ۱۰ هزار تومان به دست می آورد اما شغلی نبود که با روحیات او سازگار باشد. به همین دلیل تصمیم گرفت ماشینش را بفروشد و همراه یکی از دوستانش با سرمایه ی ۴ میلیون تومانی یک رستوران راه اندازی کردند. اما به دلیل نداشتن پشتوانه ی مالی و کمبود تجربه در کمتر از یکسال تمام سرمایه خود را از دست دادند.

پس از آن تصمیم گرفت در مدرسه ای بوفه ای اجاره کند و در آن ساندویچ بفروشد و این شغل برایش ۵۰ هزارتومان سود به همراه داشت وقتی سرمایه اش بیشتر شد تصمیم گرفت بوفه ی دو مدرسه ی دیگر را اجاره کند و بابک بختیاری با این کار توانست اولین فروش زنجیره ای خود را تجربه کرد.

شکل گیری ایده ی فروش تجهیزات اداری دسته دوم

اما وقتی تابستان فرا رسید و مدارس تعطیل شد بابک به فکره شغلی دیگر افتاد تا اینکه پدرش وسایل و لوازم کهنه ی محل کارش را به خانه آورد که سبب جرقه ای در ذهن بابک شد. او تصمیم گرفت وسایل و تجهیزات کهنه شده ی مربوط به اداره را تعمییر و رنگ کند و برای فروش آن ها را در روزنامه آگهی کند و موفق می شود با این روش تمام وسایل ها را بفروشد و سوده خوبی به دست آورد.

این کار باعث شد متوجه ی توانایی های خود شود و به همین خاطر با چاپ آگهی شروع به خرید و فروش لوازم اداری دسته دوم کرد. و توانست چندین کارگاه تولید لوازم اداری راه اندازی کند. در ادامه زندگینامه بابک بختیاری میبینیم که او در ابتدا کار فروشش خوب پیش می رفت اما پس از مدتی متاسفانه به دلیل عدم حساب و کتاب مناسب ورشکست شد .

بابک بختیاری تمام سرمایه ی خود را از دست داد و ۳۰۰ میلیون تومان چک برگشتی داشت که راهی زندان شد! اما جالب است بدانید حتی زندان هم برای بابک بختیاری موقعیتی خوب بود تا با تمرکز بیشتر به آرزوهای خود فکر کند.

آغاز شکل گیری ایده ی برند آیس پک

پس از رضایت گرفتن از شاکی ها، از زندان آزاد شد و چندین کار دیگر را نیز امتحان کرد که هیچ کدام به موفقیت نرسید. بابک همیشه باور داشت کاری می‌تواند موفق شود که ایده‌ای نو در برداشته باشد. اینجا بود که بابک به یاد دوران کودکی خود افتاد که هر زمان مادرش برای او بستنی می خرید، ‌آن را در لیوانی می ریخت و آنقدر هم می زد تا رقیق شود و بعد با ترکیب موز و اسمارتیز می‌خورد. از آنجایی که همیشه از این کار لذت می‌برد، تصمیم گرفتم آن را در مقیاس بزرگتر امتحان کند. به این ترتیب با تکیه بر تجارب کار های قبلی، به این فکر افتادم که یک بستنی متفاوت برای مردم عرضه کنم.

بابک می گوید: “فکر متفاوت بودن از ذهنم بیرون نمی‌رفت. تصمیم گرفتم بستنی بسازم رقیق‌تر، حاوی میوه که با بسته‌بندی کردن آن از طریق نی‌ بشود آن را نوشید. پس از شکل‌گیری این ایده در ذهنم نمونه‌های اولیه آن را آماده کردم و برای امتحان به اعضای فامیل و آشنایان دادم. ایده با استقبال خوبی روبه‌رو شد. تصمیم گرفتم ایده خود را عملی کنم. پس از جست‌وجوی فراوان توانستم دستگاه بسته‌بندی کننده لیوان و نی مخصوص که بتواند بستنی در آن جریان یابد را یافته و آماده راه‌اندازی اولین شعبه آیس پک شدم.”
دوست بابک دستگاه بسته بندی کننده لیوان را از کشوره چین خریداری کرد. پس از آن با گرفتن وام و مقداری قرض، یک مغازه در شمال تهران در بین دو بستنی فروشی معروف اجاره کرد و روی یک تابلوی بزرگ بر سر در مغازه نوشت: «شعبه مرکزی آیس پک».

آیس پک

نام آیس پک

بابک در این باره می گوید: آیس پک برندی است که به بستنی می خورد. آیس که به واژه بستنی شبیه است، و پک هم مشتری را یاد بسته بندی خاص این بستنی می‌ اندازد. تلفیق این دو واژه برند آیس پک را ساخت. در برندسازی باید کلماتی را به کار ببرید که مفهوم را برساند. اسم آیس پک نیز ایده خودم بود چون از همان روز اول می‌خواستم برندی جهانی شویم.

جواز قورباغه مایوس!

بعد از مدتی این اسم برای بابک دردسر ساز شد و دستور پلمپ مغازه را دادند! بعلت قوانین کشور، بابک چاره ای نداشت جز اینکه هرچه سریعتر نام برند خود را به یک نام فارسی تغییر دهد. اما بابک با زرنگی و زیر و رو کردن فرهنگ لغت توانست معادلی فارسی برای کلمات “ایس” و “پک” پیدا کند، که در فارسی معنای آن می شد “قورباغه مایوس”. نهایتا با قول نوشتن “قورباغه مایوس” در کنار نام “آیس پک” و همچنین استفاده از عکس یک قورباغه ناراحت، موفق به دریافت مجوز وزارت ارشاد و زنده نگه داشتن نام این برند شد!!!

معنی آیس پک

چگونگی تبلیغات و موفقیت برند آیس پک

نحوه ی تبلیغات این بستنی شیوه ی دهان به دهان بود یعنی مشتری ها با توجه به رضایت از این محصول آن را بین دوستان و آشنایان خود تبلیغ میکردند. لوگوی خاص و اسم خارجی این برند سبب جلب توجه بین مردم شد و مردم را علاقه مند به تست بستنی که با نی خورده میشد کرد .این نوآوری در بسته بندی، نوع و طراحی خاص لوگو، طراحی دکوراسیون داخلی مغازه و … سبب استقبال بسیاری از مردم شد و برند آیس پک را موفق کرد. بابک خیلی سریع شعبه ی دوم را نیز افتتاح کرد و جالب تر از آن افراد بسیاری درخواست نمایندگی داشتند. این گونه بود که سیستم فروش زنجیره ای بستنی آیس پک سریع رشد کرد، به گونه ای که بعد از ۶ ماه تعداد شعبه ها به ۱۰۶ تا رسید که در دنیا یک رکورد محسوب می شد.

دستاورد ها و افتخارات بابک بختیاری

در زندگینامه بابک بختیاری مشاهده می شود که او پس از تاسیس برند آیس پک در ۲۹ سالگی نه تنها موفق شد به پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان بدهی خود شد، بلکه مبلغی در حدوده ۵۰ میلیارد تومان سود کسب کرد! بابک تا به امروز در حدود ۱۷۰۰ شغل مستقیم و بیش از ۵۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کرده است و به دلیل تلاش های بی وقفه ی خود در سال ۱۳۸۶ به عنوان کارآفرین نمونه استان تهران و کارآفرین برتر کشور، و در سال ۱۳۸۷ به عنوان کارآفرین نمونه کشور انتخاب شد. همچنین برند آیس پک در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از صد برند برتر ایرانی انتخاب شد.

همایش بابک بختیاری

بدون حد و مرز

نوآوری های بابک حد و مرز نمیشناسد. پس از تجربه موفق آیس پک و مدل بومی سازی شده فرنچایز، بابک ده ها برند دیگر را نیز مبتنی بر مدل فرنچایز تاسیس کرد. برخی از آنها شکست خوردند اما برخی نیز به برند های بزرگی تبدیل شدند که قطعا نام آنها به گوشتان آشنا خواهد بود. کافیست سری به وبسایت گروه برندینگ و فرنچایز بابک بختیاری بزنید.

گروه برندینگ و فرنچایز بابک بختیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *