برنامه ریزی برای راه اندازی کسب و کار : بخش اول هدفگذاری

برنامه ریزی برای راه اندازی کسب و کار : بخش اول هدفگذاری

برنامه ریزی برای راه اندازی کسب و کار : بخش اول هدفگذاری

پیش از راه اندازی کسب و کار ، خود شما که در صدد انجام این کار هستید، مهم‌ترین موضوع بحث هستید. در این مرحله نیاز است که ابتدا از خود سوالات زیر را بپرسید:

 • چه چیزی برای من از همه چیز ارزشمندتر است؟
 • من در جستجوی چه نوع زندگی هستم؟
 • می‌خواهم زندگی‌ام چگونه به نظر برسد و احساس شود؟
 • آرزویم این است چه کسی باشم؟

در حقیقت در ابتدا هدف اولیه شما باید پاسخ به این پرسش‌ها باشد. برای این کار بهتر است به مراحل انجام این کار با مرور گزیده‌ای از کتاب ” راز موفقیت در کسب و کار آزاد” نوشته مایکل ای گربر که در این مقاله کوتاه ارایه  شده است، بپردازیم.

 

تصویرسازی کنید و داستان خود را از اهداف زندگیتان بگویید.

اگر بخواهیم این موضوع را ساده‌تر کنیم، فرض کنید در یکی از مهم‌ترین موقعیت‌های زندگی خود هستید. اتاقی که همه اقوام و آشنایان و افراد مهم مد نظرتان در آن قرار دارند. شما در این جمع قرار است داستان زندگی‌تان را تعریف کنید. تصور کنید دوست دارید در خصوص چه چیزی صحبت کنید؟ اگر قرار بود متنی برای این سخنرانی بنویسید، این متن چه می توانست باشد؟ کافیست ابتدا متن را خلق کنی و سپس به آن حقیقت بدهی.

سپس به این فکر کنید اگر قرار است کسب و کارتان قسمت اساسی آن متن باشد و نقش اصلی را داشته باشد، در این صورت باید هدف اولیه زندگی خود را به کسب و کارتان بفهمانید. اصلا تا به حال فکر کرده‌اید اگر با یک تصویر منسجم از زندگ‌تان چطور می‌خواهید قدم اول را بردارید و سپس در آن پیشرفت کنید؟ اصلا چگونه می‌خواهید میزان پیشرفت خود را بسنجید؟

 

به یاد داشته باشید در راه اندازی کسب و کار ، اشخاص بزرگ ابتدا زندگی خود را فعالانه خلق می‌کنند

باید بدانید که اشخاص بزرگ و موفق پیش از راه اندازی کسب و کار می‌دانند که در زندگی چه باید بکنند. به عبارتی آنها اهداف شخصی زندگی خود را در کسب و کارشان در نظر می‌گیرند. نسبت به زندگی روزانه خود بینش دارند و هدفمند هستند. افراد موفق منتظر نمی‌مانند تا ببیند زندگی در مرحله بعد آنها را به کجا خواهد برد. به عبارتی زندگی‌شان را فعالانه خلق می‌کنند.

اشخاص بزرگ فرق بین “کامل زندگی کردن” و صرفا “وجود داشتن” و همچنین تفاوت بین “ارادی زندگی کردن” و “تصادفی زندگی کردن” را می‌دانند و پیش از راه اندازی کسب و کار با خودشناسی کامل اهداف خود را ترسیم کرده‌اند. اما برای این کار چه باید کرد؟ بهتر است ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.

راه اندازی کسب و کار

پیش از راه اندازی کسب و کار این سوالات را از خود بپرسید

اگر شما جزء آن دسته افراد خاص هستید که زندگی خود را بدست تقدیر و سرنوشت و جریان معمول آن نمی‌اندازید، پیش از راه اندازی کسب و کار این سوالات را از خود بپرسد:

 • آرزو دارم زندگی‌ام چگونه به نظر برسد؟
 • آرزو دارم زندگی‌ام به صورت روزمره چگونه باشد؟
 • دلم می‌خواهد چه چیزی را واقعا درباره زندگی خود بدانم؟
 • چگونه می‌خواهم با افراد دیگری در زندگی‌ام رفتار کنم؟
 • در دو سال آینده چه چیزی را می‌خواهم انجام دهم؟ بعد از ده سال یا بعد از ۲۰ سال چطور؟
 • دوست دارم در زندگی ام چه چیزی را یاد بگیرم؟ (تخصصی، معنوی، مادی،…)
 • چه اندازه پول برای آرزوهایم نیاز دارم؟ در چه زمانی؟

این‌ها تنها چندین سوال اولیه اما مهم از مسیر خلق اهداف شماست. می‌توان به این لیست چندین سوال دیگر نیز اضافه کرد. بدین شکل پاسخ‌های شما به این سوالات کم کم تبدیل به استانداردهایی می‌شوند که می‌توانید میزان پیشرفت خود را ارزیابی و به سمت جلو حرکت کنید.

 

کلیدی‌ترین بحث: برای راه اندازی کسب و کار پرده‌های تاریک و دروغین را بالا نگاه دار

شاید بتوان مهم‌ترین بحث و خلاصه موضوع را در این خلاصه کرد که در راستای هدفگذاری مسیر زندگی و خلق داستان شخصی خود در مسیر راه اندازی کسب و کار باید پرده‌های تاریک و غیر واقعی که با آن مواجه می‌شوید را همیشه بالا نگاه دارید. این پرده‌ها با ورود تاریکی به درون شماف مانع یافتن آنچه واقعی اتفاق می افتد می‌شود. اعتقادات دروغین، توهم و خیال، ایده‌آل‌های دور از ذهن در خلق اهداف را دور بیندازید. مراقب این موضوع باشید که چه حقیقت‌هایی از شما پنهان مانده است؟ چه سوء تفاهم‌هایی شما را در همان جا که هستید متوقف می‌سازد؟ به عبارتی محدودیت هایی که ذهن شما را درگیر خود ساخته است شناسایی کرده و به آنها بی اعتنا باشید.

به این موضوع توجه کنید تا زمانی که جرات نکنید این نقاب را از چهره دنیای روبرویی که برای خود ترسیم می‌کنید، دور نگاه دارید بهتر است به راه اندازی کسب و کار موفق با دیده شک و تردید بنگرید. با خود این جمله را تکرار کنید که مسیر پیش روی شما جایی است که باید به ماورای منطقه امن خود نگاه کنید. پس جسورانه در این دنیا وارد شده و با انگیزه دادن به خود و خدشناسی از اهداف خود فعالیت‌تان را برنامه‌ریزی کنید.

راه اندازی کسب و کار- افراد موفق

اما این داستان آغاز راه است

مسلما این مقاله صرفا تلنگری بود برای آنکه با اولین بخش از برنامه ریزی مسیر راه اندازی کسب و کار آشنا شوید. آنچه شما از هدفگذاری شخصی و اهمیت آن در کسب و کار آموختید پله اول بود. پلیه‌ای که تشریح کامل آن نیازمند عمیق شدن در اصول هدفگذاری در کسب و کار شخصی است. برای دانستن کامل مباحث باید تجربه کرد، آموخت و از مشاوره بزرگان این راه استفاده کرد.

برای این منظور کتاب‌ها بسیاری نگاشته شده که می‌تواند راهنمای شما در این مسیر باشد. اما موسسه نت حامی برای تسهیل کار شما، یک مکمل تصویری با صحبت‌های استاد دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مشاور کسب و کارهای مختلف تدارک دیده است. پکیجی در قالب اپلیکیشن توانمندسازی نت حامی که مبحث هدفگذاری را به تفصیل برای شما در آن ارایه داده‌ایم.

می‌دانیم که خوانندگان این مقاله افرادی اندیشمند هستند که حرکت اصول در مسیر راه اندازی کسب و کار را بدرستی شناخته و پیگیری می‌نمایند. ما در این راه بستر مناسب را برایتان تدارک دیده ایم. کافیست با یک کلیک این اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید. همراه شما هستم از ابتدا تا انتهای مسیر.

دانلود اپلیکیشن برای گوشی های اندروید

دانلود اپلیکیشن برای گوشی‌ها با سیستم عامل ios