حقوق کسب و کار:آنچه استارت ‌آپ ها باید بدانند

حقوق کسب و کار:آنچه استارت ‌آپ ها باید بدانند

حقوق کسب و کار:آنچه استارت ‌آپ ها باید بدانند

دانستن مسائل مرتبط با حقوق کسب و کار ، قراردادهای مرتبط به آن و توجه به نکات آن از جمله مواردی است که یک کارآفرین برای حفظ سرمایه مادی و معنوی خود به هنگام رشد و توسعه فعالیت خود نیازمند توجه ویژه است.در حقیقت هر استارت آپ و یا فرد صاحب ایده‌ای نگران حفظ ایده خود است و چه بسا عده بسیاری در این مسیر با سخت‌گیری‌های بیش از مورد نتوانند سرمایه‌گذاری مناسب خود را پیدا کنند. در نقطه مقابل نیز چه بسا افرادی بدون ملاحظه در امور حقوق کسب و کار خود وارد دنیایی می‌شوند که بلاتردید در فعالیت خود با مشکل مواجه خواهند شد.

اما چه باید کرد؟… بله، هر مسال‌ای راه‌حلی دارد و تنها راه از طریق آشنایی با انواع قراردادهایی است که در این میان هر استارت آپ از ابتدای فعالیت تا انتها باید دنبال کند، یعنی یک مسیر رشد حقوقی و منطقی

حقوق کسب و کار،مسائل کسب و کار

حقوق کسب و کار و قراردادها

مرکز و نقطه تمرکز اصلی حقوق کسب و کار برای استارت آپ‌ها، عقد قراردادهای متناسب جهت همکاری مشترک و یا سرمایه‌گذاری است. انواع قراردادهایی که با حضور یک مشاور حقوقی، از مرحله انعقاد، تحلیل و تفسیر تا اجرا باید به صورت کاکل در آن مشخص و واضح باشد. نکاتی که در صورت عدم توجه لازم در درازمدت می‌تواند گریبانگیر استارت آپ‌ها شود.

برای این منظور ۱۰ مورد از مهمترین قراردادهایی که هر استارت آپ در شروع فعالیت باید به آن توجه کند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

۱-حقوق کسب و کار و قرارداد هم بنیان‌گذاران

از جمله اولین قراردادهای مورد توجه در راه‌اندازی کسب و کار قرارداد هم بنیانگذاران است. هر کسب و کاری برای شروع نیاز به تعدادی شریک و همکار دارد. در ابتدای راه‌اندازی ضروری است مسائل چون نحوه شراکت، همکاری و انحلال فعالیت مورد بررسی قرار گیرد. باید در نظر داشت همه مسائل یک کسب و کار بر اساس دوستی یا اعتماد پیش نمی‌رود و آینده یک کسب و کار همان ابتدا باید پیش‌بینی شود.

در قرارداد هم بنیانگذاران مسائلی مانند وظایف و مسئولیت گروه همکار، میزان مشارکت، سهام، سرمایه اولیه، مسائل مدیریتی، استعفا و عزل اعضا، انحلال شرکت به صورت کامل مشخص می‌شود

 

۲-حقوق کسب و کار و قرارداد واگذاری اموال فکری

در حقوق کسب و کار و استارت آپ‌ها، اموال فکری دارایی معنوی افراد است که دارای ارزش خاص خود می‌باشد. در یک استارت آپ‌ افراد ایده‌های خاص خود را به اشتراک می‌گذارند و می‌توانند در خصوص حقوق مربوط به این سرمایه مرزهایی را مشخص کنند و بر اساس آن سهام و یا درصد شراکت بیشتری مبتنی بر ارزش آن را دریافت کنند.

 

۳-حقوق کسب و کار و قرارداد محرمانگی

هر استارت آپ دارای اطلاعاتی است که از نظر وی ارزشمند بوده و جنبه محرمانه دارد زیرا در صورت در اختیار قرار دادن آن به رقبا آنها می‌توانند به راحتی از آن استفاده نمایند. این موضوع بصورت ویژه برای ایده یا اختراع اهمیت پیدا می‌کند و شما در این میان پیش از ورود فرد جدید به محدوده فعالیت خود (بعنوان مثال سرمایه‌گذار یا فرد جدید) با عقد قرارداد محرمانگی، اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از افشای اطلاعات را به انجام می‌رساند.

در این قرارداد نکاتی در این خصوص که چه اطلاعاتی محرمانه است و در صورت افشای آن توسط شخص چه ضمانت اجرایی وجود دارد، مشخص می‌شود. قرارداد محرمانگی در حقوق کسب و کار درجه اهمیت بالایی دارد و در صورت عدم توجه به آن استارت آپ می‌تواند با مشکل مواجه شود. در این قرارداد می‌توان شرط عدم رقابت را نیز درج کرد تا فردی که اطلاعات بسیاری از جزییات کسب و کار دارد نتواند کسب و کاری مشابه را راه‌اندازی نماید.

 

۴-حقوق کسب و کار و قراردادهای سرمایه‌گذاری

از جمله مهم‌ترین قراردادها در حقوق کسب و کار و استارت‌آپ‌های نوپا جذب سرمایه‌گذار و نحوه مشارکت وی در کسب و کار است. در حقیقت چالش اصلی برای ادامه حیات یک کسب و کار نوپا و استحکام فعالیت بر این مبنا تامین منابع مالی و جذب سرمایه‌گذار است که در خصوص نحوه ورود سرمایه‌گذار و محدوده فعالیت آن ضروری است موارد به درستی مشخص شوند. قراردادی که در آن نحوه ورود سرمایه کسب و کار، انتقال سهام به وی، حقوق طرفین قرارداد در مسائل مدیریتی و اجرایی، اختلافات، محرمانگی اطلاعات کسب و کار تعیین می‌شود.

 

۵-حقوق کسب و کار و قرارداد بازاریابی

این قرارداد قابلیت استفاده جهت جذب سرمایه‌گذار و یا فروش محصولات و خدمات استارت آپ را دارد. مبحث قرارداد بازاریابی بر حسب نوع آن به بررسی نحوه جذب مشتری، حقوق و وظایف بازاریاب، حق الزحمه وی از فعالیت مشخص می‌شود. در این قرارداد باید در نظر داشت که بازاریاب کارمند شرکت نیست و مشمول قوانین استخدامی نمی‌شود.

حقوق کسب و کار، حل مسائله در کسب و کار

۶- قرارداد اجاره محل کسب و کار

هر استارت آپ یک کسب و کار نوپا در زمانی نیاز به تامین فضای غیر مسکونی جهت انجام فعالیت دارد. به عبارتی هر گونه فعالیت حقوقی ثبت شده در اداره ثبت شرکت‌ها نیاز به ثبت یک محل فعالیت غیر مسکونی دارد. در برخی قراردادهای مرتبط با حقوق کسب و کار، استارت آپ ها برای فعالیت خود نسبت به تامین فضای کار اشتراکی اقدام می‌کنند که در این صورت استارت آپ در محیطی مشترک با دیگر کسب و کارها به فعالیت می‌پردازد. در هر دو این قراردادها، تعهدات طرفین در بحث نگهداری از فضا، خسارات و جبران آن، نحوه رفع اختلافات تعیین می‌شوند.

 

۷- قرارداد استخدام نیرو

بجز بنیانگذاران،  یک استارت آپ نیازمند استخدام کارمند و کارشناس برای ادامه فعالیت است. در حقوق کسب و کار قراردادهای استخدامی انواع متعدد دارند و به دسته‌های مختلف موقت تا پیمانکاری و یا قرارداد کار معین تقسیم‌بندی می‌شوند که مطابق نمونه‌های مختلف قراردادی شامل مواردی چون تعیین حقوق، مزایا، مرخصی، بیمه و … است.

 

۸- قرارداد دریافت و یا ارایه خدمات

در ابتدای فعالیت که شرکت کلیه امکانات برای برآوردن نیازهای خود را ندارد، ضروری است برخی از فعالیت‌ها بصورت برون سپاری شده از خارج از شرکت تامین شود. بر این مبنا بر حسب نوع خدمت دریافتی که می‌تواند بعنوان مثال طراحی سایت، خدمات آزمایشگاهی، خدمات مالی و حسابداری باشد قرارداد مربوط با تعیین محدوده وظایف طرفین و میزان حق‌الزحمه مشخص می‌شود.

 

۹- قرارداد فروش محصولات یا خدمات

بعنوان یک کسب و کار، خروجی شما محصول یا خدمتی است که جهت کسب درآمد باید آنرا به فروش برسانید. بر حسب اینکه مشتری شما فردی حقیقی و یا حقوقی است، نوع قرارداد مرتبط با آن نیز متفاوت می‌باشد.

 

۱۰-قرارداد توزیع

نوعی قراردا بین تولید کننده محصول یا فروشنده و توزیع کننده که در آن زمان قرارداد، انحصاری بودن فروش و یا محدوده تحت پوشش فعالیت برای توزیع کننده در نظر گرفته می‌شود.

قوانین کسب وکار-حل مسائله در کسب و کار

نمونه قراردادهای مرتبط حقوق کسب و کار و استارت آپ را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

قراردادهای اشاره شده مهمترین نمونه‌های مورد استفاده برای استارت آپ‌هاست که امکان دارد بر حسب مورد انواع دیگری نیز به آن اضافه شوند اما انچه مسلم است شما برای انعقاد یک قرارداد قابل اتکا نیازمند استفاده از یک مشاور حقوقی برای فعالیت خود هستید. اما بعنوان یک مدیر استارت آپ می‌توانید در ابتدا با بررسی نمونه‌های مختلف قراردادها، آشنایی اولیه با حقوق کسب و کار در این زمینه داشته باشید و پس از آن جهت انعقاد قرارداد نهایی از یک مشاور خبره برای این منظور استفاده کنید. سایت‌های متعددی در این منظور نمونه قراردادهای مختلفی را به صورت رایگان و یا دریافت وجه اندک در اختیارتان قرار می‌دهند. معروفترنی آنها وب سایت لامینگو و وینداد می‌باشد که دانش شما را در خصوص جزییات فعالیت شما پیش رویتان قرار می‌دهند. آنچه هست این موضوع می‌باشد که هیچ‌گاه یک فعالیت حقوقی را بدون مشاوره لازم از متخصصین امر پیش نبرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *