راه اندازی کسب و کار خانگی با رزین اپوکسی

راه اندازی کسب و کار خانگی با رزین اپوکسی

رزین اپوکسی ماده ای چسبناک با حالت مایع است و به وسیله دو جز به تولید می رسد، رزین و هاردنر یا همان سخت کننده، اگر این دو ماده را با هم مخلوط کنیم پلاستیک کریستالی شفاف و بسیار محکمی تولید می شود. رزین اپوکسی در حوزه های مختلفی از جمله هنر و پلیمر استفاده می شود. شما می توانید از رزین اپوکسی برای ساخت زیورآلات دست ساز استفاده کنید و دست سازه های خود را به فروش برسانید و این طریق برای خود حتی در منزل تان کسب درآمد کنید. درادامه به نحوه ی ساخت زیورآلات توسط رزین می پردازیم و نکاتی که باعث می شود محصول با کفیت تری را تولید کنید عنوان می کنیم.

مواد و ابزار مورد نیاز برای ساخت زیورآلات رزینی

۱-رزین مخصوص زیورآلات

۲- ترازوی دیجیتال

۳- هم زن چوبی یا چوب بستنی

۴- فندک یا تورچ

۵- پیمانه مندرج شیشه ای یا لیوان یک بار مصرف

۶-رنگ های مخصوص رزین

۷- قالب

۹- وسایل تزیینی (گل خشک، صدف، سنگ و…)

۱۰- دستکش لاتکس و عینک محافظ

۱۱- مته یا دم باریک

 

رزین مناسب برای ساخت زیورآلات

رزین اپوکسی انواع متفاوتی دارد و متناسب با نوع آن، در صنایع  متفاوت استفاده می شود. بنابراین مهم است که از چه نوع رزین اپوکسی استفاده می کنید و ۵۰ درصد موفقیت در ساخت دست سازه های شما به این انتخاب بستگی دارد. در حال حاضر انواع متفاوتی رزین اپوکسی در بازار برای ساخت زیورآلات وجود دارد اما بهترین نوع آن چند ویژگی مهم را دارد که شامل ۱-مایعی شفاف مانند شیشه بدون هیچ کدری ۲-درون مایع آن هیچ گونه حبابی نباشد ۳- زمان خشک شدن آن بین ۱۰ الی ۲۴ ساعت باشد  ۴- بعد از خشک شدن چسبندگی نداشته باشد  ۵-بعد از خشک شدن مقاومت مناسبی در برابر ساییدگی و رطوبت داشته باشد. از رزین اپوکسی و هاردنر ۵۰ درصد یا رزین هایی با نسبت یک به یک استفاده کنید.

رنگ های ترکیب شونده با رزین اپوکسی

رنگ هایی که برای ترکیب با رزین استفاده می شوند به دو دسته رنگ های پودری معدنی و رنگ های جوهری تقسیم می شوند که خود این رنگ ها شامل:

۱-رنگ خمیری، که پیگمنت پودری دارد و با ترکیب حلال ها به شکل خمیر درآمده و استفاده از آن ها آسانتر از رنگ های پودری است. رنگ ها ی خمیری غیر شفاف هستند و به تنهای مورد استفاده قرار نمی گیرند. در استفاده از رنگ های خمیری دقت کنید زیرا اگر بیش از اندازه از این رنگ در ترکیب رزین و هاردنر استفاده کنید ممکن است ترکیب شما هیچ وقت خشک نشود.

۲-رنگ پودری شبرنگ (پیگمنت فلورسنت)، رنگ شبرنگ از گروه رنگ های پوششی است که بعد از اعمال بر روی سطح در صورت وجود منبع نور، نور را تا حدی بازتاب می دهد. در اضافه کردن رنگ شبرنگ به رزین اپوکسی هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید به میزان دلخواه این رنگ را به ترکیب اضافه کنید.

۳-رنگ های پودری شب تاب (پیگمنت فسفرسانس)، رنگ شب تاب بسته به میزان ترکیب آن با رزین اپوکسی، می تواند در طول روز نور را جمع کند و در تاریکی مطلق این نور را ساطع کند و به دلیل داشتن چنین خاصیتی جز گرانترین پودرهای مخصوص در بازار است معمولا ۳۵ الی ۴۵ گرم از این پودر برای مخلوط یک کیلو گرم رزین اپوکسی مخلوط شده با هاردنر کافی است. در کل برای بازتابی مناسب از این رنگ در رزین باید وزن رنگ بین ۳ الی ۵ درصد مخلوط رزین و هاردنر باشد.

۴-رنگ پودری کروم، از بین رنگ های کروم، رنگ پودری کروم صورتی از بهترین نوع مواد اولیه با ثبات رنگی بسیار قوی تهیه و تولید شده است. با رنگ پودری کروم صورتی می‌توان رزین رنگی در غلظت‌های متفاوت تولید کرد.

۵-رنگ پودری صدفی (پیگمنت متالیک)، این رنگ خاصیت اکلیل مانند و درخشان دارند و جلوه ی خاصی به محصولاتی که تولید می کنید را می دهند و این امر باعث می شود که خروجی کار شما بسیار شیک و زیبا دیده شود.

۶- رنگ پودری مخملی، در این رنگ، رزین هیچ گونه شفافیتی ندارد.

۷-رنگ میکروبی، از دسته رنگ های جوهری است. این رنگ، از رنگ های مات، شفاف و سازگار با رزین اپوکسی است. اگر قرار است لوازم یا اشیا تزیینی را در دست سازه خود با رزین به نمایش بگذارید از این نوع رنگ استفاده کنید زیرا این رنگ بر پایه الکل است و بافت خاصی دارد و البته قابلیت ترکیب با تمام رنگ های سازگار با رزین را دارد. رنگ های جوهری دارای غلظت بسیار بالایی می باشند و معمولاً ۳ تا ۴ قطره از آن برای ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم رزین کفایت می کند. در حالت کلی اگر قصد تولید زیورآلات در قالب کارگاهی را دارید و حجم رزین اپوکسی بکار برده تان زیاد است وزن رنگ بکار برده شده هم در ترکیب رزین با هاردنر نباید بیش از ۳۰ الی ۴۰ درصد وزن ترکیب رزین و هاردنر باشد.

توجه کنید تمام رنگ های پودری دارای خاصیت پوشانندگی هستند اما در رنگ های جوهری شفافیت کار حفظ می شود.

قالب مناسب برای ساخت زیورآلات رزینی

قالب های مناسب برای زیورآلات به سه دسته تقسم می شوند ۱- قالب های سیلیکونی ۲- قالب  لاتکس ۳- قالب های پلاستیکی.

قالب های سیلیکونی بسیار انعطاف پذیرند و بعد از خشک شدن ترکیب رزین به راحتی از قالب جدا می شوند و برای ساخت گردنبند و انگشتر بسیار ایده آل هستند. اگر می خواهید از قالب های لاتکس استفاده کنید به  خاطر ویژگی ذاتی لاتکس باید از هاردنر بیشتری استفاده کنید و مایع لغزنده هم برای جداسازی بهتر ترکیب از قالب استفاده کنید. قالب های پلاستیکی قیمت کمتری دارند اما به اندازه گزینه های دیگر عملکرد ایده آلی ندارند زیرا برای  جداسازی ترکیب از قالب باید قبل از ریختن مخلوط رزین اپوکسی، روان کننده بریزید با این وجود معمولا باز هم ترکیب سخت از قالب جدا می شود. علاوه بر این قالب های آماده برای ساخت پلاک در گردنبند وجود دارند که می توانید ترکیب خود را در آن ها بریزید و بدون درد سر به فروش برسانید.

رعایت نکات بهداشتی و ایمنی

اپوکسی و هاردنر هر دو ماده شیمیای هستند و می تواند باعث حساسیت های پوستی و مشکلات تنفسی شود بنابراین بهتر است از دست کش و لباس کار استفاده کنید و البته محل کارتان تهویه مناسبی داشته باشد. استفاده از عینک های محافظ ضروری نیست اما اگر احتمال می دهید رزین اپوکسی روی صورت یا چشم بپاشد از عینک های محافظ استفاده کنید. محل کارتان به خصوص سطح اعمال کار باید تمیز و عاری از چربی و گرد و غبار باشد زیرا رزین چسبناک است و ممکن است گرد و غبار به دست سازه های تان بچسبد و در نهایت باعث عدم زیبایی کار می شود. همچنین دمای محل کارتان نباید کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد باشد زیرا رزین با هاردنر در دماهای پایین واکنش نمی دهد و از طرفی اگر دما محل کارتان کمتر از ۲۰ درجه باشد خشک شدن ترکیب رزین با هاردنر بیش از یک روز به طول می انجامد. اگر رزین را در دما بین ۵ الی ۱۰ درجه سانتی گراد نگه داری می کنید حتما قبل از مصرف آن را در داخل آب گرم قرار دهید تا حباب های آن از بین رود. همچنین اگر می خواهید به صورت کامل تری در این زمینه اطلاعات کسب کنید به سایر مقالات رزین اپوکسی در سایت اپوکسی کار مراجعه کنید.

نحوه ی ساخت زیورآلات رزینی

 

در یکی از پیمانه های مندرج شیشه ای یا لیوان یک بار مصرف، رزین بریزید و آن را روی ترازوی دیجیتال وزن کنید و به همان اندازه هاردنر در پیمانه دیگر بریزید.

مثلا اگر ۱۰ گرم رزین استفاده می کنید باید ۱۰ گرم هم هاردنر استفاده کنید البته این نسبت ۱ به ۱ برای زمانی است که شما از رزین اپوکسی ۵۰ درصد استفاده می کنید. حالا در یک پیمانه دیگر هر دو ماده را با هم ترکیب کنید. هنگام مخلوط کردن دو ماده کمی حباب تولید می شود اما اگر هاردنر را به آرامی در رزین بریزید و آن را مخلوط کنید حباب خیلی کمتری تولید می شود. برای بهم زدن مایع حاصل حتما از یک هم زن چوبی یا چوب بستنی و یا قاشق پلاستیکی استفاده کنید.

اگر بعد از مخلوط کردن هاردنر با رزین، روی سطح باز هم حباب دیده شد نگران نباشید  فندک را روی آن بکشید تا حباب ها از بین بروند. چنانچه  می خواهید وزن بیشتر از نیم کیلو گرم رزین بکار ببرید به این موضوع توجه کنید که با مخلوط رزین و هاردنر، واکنش ایجاد شده باعث تولید گرما می شود و مخلوط مواد از حالت مایع کم کم شروع به حالت ژلی می کند پس خیلی وقت تلف  نکنید.

چنان چه دوست دارید دست سازه تان بی رنگ و شفاف باشد رنگی را به آن اضافه نکنید و الی اگر قصد دارید جلوه دیگری به دست سازه خود دهید مقداری رنگ به مخلوط رزین و هاردنر اضافه کنید و آن را با هم زن چوبی بهم بزنید و همچنن این کار را به ارامی انجام دهید تا حباب تولید نشود. حالا مقداری از ترکیب رزین و هاردنر را در یک قالب دلخواه بریزید. تیکه های تزیینی خود را در قالب بریزید و دوبار روی آن را با مخلوط بپوشانید. اگر احتمال می دهید هنگام ریختن مخلوط رزین در قالب، دچار لغزش می شوید از گیره های نگه دارنده استفاده کنید.

معمولا ۲۴ ساعت زمان می برد تا رزین خشک شود.بعد از اتمام این مدت رزین را از قالب جدا کنید. بدلیجات شما تقریبا آماده است. اگر مته دستی دارید به راحتی می توانید یک سوراخ را در بدلیجات دست ساز خود ایجاد کنید و گردنبند را به ان آویزان کنید اما اگر به مته دسترسی ندارید می توانید یک مقدار سیم بردارید و با دم باریک نوک آن را خم کنید آن را به کمک آتش گرم کرده و با آن رزین را سوراخ کنید. همچنین می توانید از قالب های آماده هم استفاده کنید.

شما می توانید هر آنچه را که دوست دارید در منزل خود با کمترین هزینه و سرمایه اولیه  خلق کنید و جز کالاهای لوکس و زیبا به فروش برسانید و حتی می توانید دست سازه های تان را را برای شروع در اینستاگرام و یا سایت های دیگر به فروش برسانید یا نمونه کارهای خود را با قیمت کمتر به مغازه های بدلیجات بفروشید و کم کم این شغل خانگی را تبدیل به کارگاهی پولساز کنید. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در زمینه سایر مشاغل خانگی هستید به سایر مقالات ما در وبلاگ مراجعه کنید.