انواع محفظه و تجهیزات لازم برای پرورش حلزون

انواع محفظه و تجهیزات لازم برای پرورش حلزون

 پس از شناخت پرورش حلزون به عنوان یک کسب و کار کوچک، باید توجه داشت که نوع و ابعاد  لوازم جانبی مناسب این فعالیت بستگی به سیستم پرورش حلزون و میزان حلزون های مورد نظر جهت تولید دارد.

مزرعه پرورش حلزون می تواند به نسبت  پیچیدگی، مدیریت و ورودی های مالی به ترتیب به صورت گسترده، نیمه  فشرده و فشرده باشد.

سیستم گسترده در فضای باز و با  استفاده از حلزون های آزاد انجام می‌گیرد. در سیستم مختلط یا نیمه فشرده نیز تخم گذاری در یک محیط کنترل شده اتفاق می افتد. سپس حلزونهای جوان بعد از ۶-۸ هفته به فضای بیرونی برای رشد یا پروار شدن یا هر دو انتقال داده می‌شوند. سیستم فشرده نیز به سیستم بسته مانند خانه های تونلی پلاستیکی ، گلخانه ها و ساختمانهایی با آب و هوای کنترل شده گفته می‌شود.صرف نظر از اندازه و نوع مزرعه پرورش حلزون شما ، محل سکونت حلزون ها باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • ضد فرار : حلزونها استاد فرار هستند و در صورتی که از این امر جلوگیری نشود آنها به سرعت در سراسر باغ یا خانه شما (یا همسایه) سرگردان خواهند شد.
 • جادار : مطابق با مرحله رشد حلزون ها، حلزون ها از شلوغی بیش از حد رنج می برند ، شلوغی مانع از رشد آنها می شود و خطر بیماری ها را افزایش می دهد.
 • دسترسی راحت برا ی رسیدگی به حلزونها ، قرار دادن غذا ، تمیز کردن و فعالیت های دیگر
 • امن و به خوبی محافظت شده در برابر حشرات ، شکارچیان که بسته به قیمت و در دسترس بودن می توان از مصالح  مختلفی برای ساخت  لوازم جانبی استفاده کرد:
 • چوب مقاوم در برابر پوسیدگی و موریانه.
 • بلوک های ماسه ای یا آجر.
 • ورق های گالوانیزه ، ورق های پلی اتیلن.
 • سیم  برای محافظت.
 • پشه بند یا مش نایلونی، به عنوان محافظ در برابر حشرات
 • مواد دست دوم ، مانند لاستیک ماشین ، قوطی روغن و تانکر های قدیمی آب
 • جعبه هاچ
 • محفظه های داخل خاک
 • قفس های کوچک
 • محفظه های آزاد

 

الف-لاستیک ماشین ، ظرف روغن

لاستیک های دور ریخته شده یا قوطی های روغنی می تواند است به عنوان گزینه های  نسبتاً ارزان مورد استفاده قرار گیرند. سه یا چهار لاستیک روی هم قرار داده می شود و سپس سیم و توری  بین بالاترین لاستیک و دومی از بالا قرار می گیرد.

قوطی های روغن باید دارای سوراخ هایی در قسمت زیرین برای زهکشی باشند، با خاک خوب تا عمق ۱۰-۷  سانتی متر پر شده و روی آن سیم و توری مشبک نصب شود.

چنین فضاهایی برای نگهداری و پرورش حلزون (حداکثر چهار حلزون بالغ در هر ظرف) در نزدیکی خانه ، برای استفاده شخصی مناسب است.

ب-جعبه هاچ

جعبه هاچ، جعبه هایی مربعی یا مستطیلی، دارای  یک یا چند محفظه است. جعبه های چوبی با درپوش که بر روی پایه های چوبی بالای سطح زمین در ارتفاع مناسب برای جابجایی آسان قرار می گیرند. پایه ها باید دارای محافظ یا بخش‌های مخروطی پلاستیکی یا فلزی باشند تا مانع از خزیدن یا بالا آمدن حشرات موذی برای حمله به حلزون های داخل جعبه ها شوند. محافظ ها می توانند از ورقه های فلزی یا بطری های پلاستیکی ساخته شوند. در وسط درب دهانه ای وجود دارد که با توری و سیم نایلونی پوشانده شده است. درپوش باید با قفل مجهز شود تا مانع از دزدی شود. در کف جعبه چند سوراخ وجود دارد که آب اضافی از طریق آنها می تواند خارج شود. جعبه ها با خاک الک شده تا عمق ۱۸-۲۵ سانتی متر پر می شوند.  بدیهی است که جعبه (ها) باید در برابر آفتاب یا باران  به خوبی محافظت شوند. کاربرد و استفاده از جعبه هاچ در سیستم پرورش حلزون نیمه فشرده مفید است. این نوع به عنوان محفظه تخم ریزی و محل نگه داری و پرورش حلزون های جوان  بسیار مناسب هستند.

 

 

مراحل ساختن یک جعبه هاچ تک محفظه برای پرورش حلزون

هنگامی که حلزون های بالغ  موجود در سالنهای بزرگتر شروع به ایجاد سوراخ برای تخم گذاری می کنند می توان آنها را  به جعبه هاچ منتقل کرد. حلزونهای پرورشی باید بعد از شروع به بیرون آمدن جوجه ها به بخش مخصوص خود برده شوند. هر چند وقت یکبار خاک باید تعویض شود تا از افزایش احتمال شیوع بیماری در اثر تجمع مدفوع جلوگیری شود( تعویض خاک هر سه ماه یکبار کافی است).

مزایا و معایب

جعبه هاچ را می توان در نزدیکی خانه قرار داد که این امر خود نظارت و حفاظت خوبی را تضمین می کند. جعبه ها در ارتفاعی ساخته می شوند که کار در آن ارتفاع بسیار راحت است و براحتی میتوان به حلزون ها غذا داد یا آنها را لمس کرد.

معایب آن هزینه ساخت و اندازه محدود آنهاست که تعداد حلزون های قابل نگهداری در آنها را محدود می کند.

 

ج-محفظه داخل خاک

محفظه ترانشه جایگاهی با ابعاد  ۰.۶ × ۰.۶ متر تا ۱ × ۱ متر است و یا در زمین کنده شده یا ۴۰-۵۰ سانتی متر بالاتر  از سطح زمین ساخته می شود. در هر دو حالت دیوارهای بیرونی و پارتیشن های داخلی از بلوک های ماسه ای یا آجر ساخته  می شود.

محفظه ها با خاک مناسب تا عمق ۱۰-۱۵ سانتی متر پر می شوند. و آنها را به درپوش های چوبی یا فولادی  که با سیم به علاوه مش نایلونی پوشانده شده و قفل برای جلوگیری از شکارچیان مجهز مجهز می کنند. بدیهی است که محفظه باید در برابر گرمای شدید خورشید یا باران شدید محافظت شوند.

 

دو نوع محفظه: A: داخل خاک ، B: بالاتر از خاک برای پرورش حلزون

 

کاربرد و استفاده

محفظه داخل خاک برای استفاده در سیستم های پرورش حلزون نیمه فشرده تا فشرده مناسب است. و از آنها می توان به عنوان محل تخم گذاری ، محل نگه داری حلزون ها یجوان و پرورش آنها استفاده کرد و این در حالی است که تعداد انبارها در هر مورد متناسب با اندازه حلزون ها  است. حلزون ها را می توان با توجه به چرخه رشد آنها از یک بخش به بخش دیگر منتقل کرد.

مزایا و معایب

مزیت اصلی این سیستم، چه داخل خاک و چه بالاتر از سطح زمین، انعطاف پذیری آن است. حلزونها را می توان به راحتی با توجه به اندازه و مرحله آنها در چرخه رشد جابجا کرد. مکان یابی آنها  برای تغذیه ،  انتخاب و فروش یا مصرف نهایی آسان است. معایب اصلی محفظه ترانشه هزینه های ساخت و ساز و این واقعیت است که کشاورز برای مراقبت از حلزون مجبور به خم شدن یا زانو زدن است.

 

د-قفس های کوچک

این نوع محفظه انواع کوچک مربعی یا مستطیلی که محصور در یک محوطه هستند می‌باشد. آنها از مش بامبو و نایلون ، یا از چوب ، سیم و مش نایلونی ساخته شده اند.

 

 

ساخت یک محفظه کوچک با استفاده از دیواره بامبو و نایلون برای پرورش حلزون

دیوارها باید حدود ۵۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشند و در داخل آن دارای حداقل عمق ۲۰ سانتیمتر باشند. قاب های چوبی به بالای دیوارها متصل می شود و برای جلوگیری ازخروج حلزون با توری پوشانده می شود. گیاهانی که به عنوان سرپناه و یا تامین غذا در نظر گرفته می شوند، قبل از رها شدن حلزون ها در محفظه ها کاشته می شوند. گیاهان مناسب شامل سیب زمینی شیرین ، کدو تنبل و سبزیجات برگ دار است. محفظه های مستطیلی به کشاورز این امکان را می دهند تا راحت تر کار کنند و بدون نیاز به ورود به محفظه ها به کل منطقه دسترسی داشته باشد. این محفظه ها حتی ممکن است سقف داشته باشند.

 

یک محفظه کوچک ساخته شده از چوب، توری سیمی و نایلون برای پرورش حلزون

 

کاربرد و استفاده

این محفظه ها نیز مانند محفظه های آزاد ، برای استفاده به عنوان محفظه های پروارسازی حلزون مناسب هستند ، و زمانی که حلزونهایی که دیگر نیازی به پرورش ندارند،  قبل از جمع آوری برای مصرف یا فروش مجاز به افزایش وزن در آن هستند. غذای حلزون ا ممکن است در محفظه قرار گیرد ، اما غذای نخورده باید مرتباً حذف و جمع آوری شود. گیاهان تامین کننده غذا و یا گیاهانی که برای پوشش مورد استفاده قرار می کیرند باید در صورت نیاز و هر ازگاهی دوباره کاشته شوند.

مزایا و معایب

مزیت اصلی این  محفظه های کوچک این است که حلزونها در محیطی شبیه به زیستگاه طبیعی خود بدون تلاش زیاد کشاورز رشد می کنند. ابعاد محدود محفظه امکان نظارت دقیق را فراهم می کند. به نظر می رسد ضعف اصلی این است که حلزون ها در برابر شکارچیان محافظت نمی شوند ، مگر اینکه محفظه به طور کامل بسته و سقف دار باشد ، که این خود باعث گران شدن آن می شود.

 

ه-محفظه‌های آزاد

در اصل ، خودکارهای آزاد قلم های قفل کوچک هستند که پیش از این به آن پرداختیم فقط در ابعاد بزرگتر : محوطه ای حصاری تا ۱۰ × ۲۰ متر ، و در آن  گیاهان ، درختچه ها و درختانی که غذا و سرپناه را در برابر باد ، خورشید و باران تأمین می کنند کاشته شده است. درست مانند قلم های مورد قبل، باید برای جلوگیری از خروج حلزون ها حصار عمودی در سمت داخلی کشیده شود. اگر حصار از مش سفت مرغ مرغوب ساخته شده باشد ، برآمدگی اجباری نیست زیرا حلزونها از خزیدن روی توری سیمی خوششان نمی آید. حصار باید حداقل تا عمق ۲۰ سانتیمتر در خاک حفر شود. این قلم  حتی ممکن است کاملاً محصور و سقفی باشد.

کاربرد و استفاده

محفظه های آزاد تنها  به عنوان محوطه حلزون در یک سیستم پرورش حلزون گسترده  مورد استفاده قرار بگیرند. در مزرعه های بزرگ پرورش حلزون ، کل چرخه زندگی حلزون درون محفظه آزاد توسعه می یابد: تخم گذاری ، پروارسازی ، رشد و رشد حلزونها در این محفظه ها حلزون ها از گیاهان موجود در آن تغذیه می کنند.

 

محفظه کاملاً آزاد پرورش حلزون  بر روی پایه سیمانی که محصور شده است.

به درختان سایه دار و نخل های اطراف و در بالا برای ایجاد سایه توجه کنید

مزایا و معایب

در یک محفظه آزاد حلزون ها در یک سیستم وسیع و در محیطی نزدیک به زیستگاه عادی خود رشد می کنند. آنها در طول روز به پوشش گیاهی یا خاک پناه می برند و شب ها برای تغذیه بیرون می آیند. ساخت یک محفظه آزاد نسبتاً ساده و ارزان است. مدیریت محدود به کاشت گاه به گاه گیاهان تامین کننده غذا و گیاهان سرپناه می شود. اگر پوشش گیاهی داخل محفظه به خوبی حفظ شود غذا دادن اضافی ضرورتی ندارد. بدیهی است که ساخت محفظه محصور و کاملا مسقف بخصوص مجهز به پایه سیمانی و زهکشی مناسب بسیار پر هزینه است.

 

محفظه آزاد با اندازه کوچک

 

محفظه آزاد دارای معایب متعددی است. نیاز به زمین بیشتری نسبت به انواع دیگر پرورش حلزون دارد. مکان یابی و محافظت از تخم و حلزون های کوچک دشوار است که این ممکن است منجر به مدیریت ضعیف بیماری و مرگ و میر بیشتر در مقایسه با سایر سیستم های پرورش حلزون شود. ردیابی عملکرد حلزون دشوار است.

برای اطمینان ازاینکه که حلزونها در معرض حرارت زیاد قرار نمی گیرند بهتر است از  کاشی های مقعر یا بامبو شکسته را  روی سنگ های روی زمین قرار داد ، در حالی که طرف مقعر رو به پایین است.همچنین در روزهای بسیار گرم می توان ، با پاشیدن آب روی خاک آن را  خنک کرد.